#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Trpíte solární kopřivkou? Chraňte se. Je to jednoduché, a přitom účinné

Pár minut na slunci a už máte kůži zarudlou, posetou pupínky a ne a ne se zbavit svědění? Pravděpodobně vás postihla alergická reakce na slunce.

Pár minut na slunci a už máte kůži zarudlou, posetou pupínky a ne a ne se zbavit svědění? Pravděpodobně vás postihla alergická reakce na slunce. Jediným, zato však účinným opatřením je slunečnímu záření se prostě nevystavovat. Přesto se stále najde dost lidí, kterým hnědá kůže stojí za všechna podstoupená zdravotní rizika.

Kopřivka po oslunění neboli solární kopřivka je vzácná forma kopřivky vyvolaná fyzikálním vlivem slunečního záření. V odborné literatuře byla poprvé popsána v roce 1904 a na celkovém počtu případů kopřivky se podílí 0,08–0,5 %. Diagnóza je potvrzena při opakovaných výsevech kopřivky po opakovaném působení světla.

Po osvícení se do 30 minut objeví na kůži pacientů kopřivkové pupeny a zarudnutí, kůže pálí a svědí. Projevy většinou vymizí do 24 hodin.

Doba, za jakou se objeví první příznaky, je u každého pacienta ovlivněna celou řadou faktorů:

Části pokožky, které jsou běžně vystavovány slunci, jsou většinou vůči projevům kopřivky odolnější a během sezony při častější expozici dochází k určitému otužování. To je také podstatou jednoho způsobu léčby. Celkové příznaky se závažnými důsledky jsou vzácné.

Podstatou reakce je nejspíše tvorba a reakce alergických protilátek, které jsou namířeny proti bílkovinám vznikajícím v kůži po ozáření světlem určité vlnové délky.

Ochrana je jednoduchá a účinná

Léčba spočívá v ochraně před sluncem – používání ochranných oděvů a krémů s vysokým ochranným faktorem jak proti UVA, tak UVB záření. Tyto krémy ale nezabrání kopřivce vyvolané viditelným světlem. Z celkově podávaných léků jsou účinná antihistaminika podávaná 2× denně a také antileukotrieny. Zabrání rozvoji kopřivky, ale nezabrání zarudnutí kůže. Po prvních 1–2 měsících může být léčba většinou díky "otužení" snížena až vysazena.

Kdy je třeba vyčistit krev

V nejtěžších případech, kdy nepůsobí ani ochrana před osluněním v kombinaci s antihistaminiky, je používána léčba otužování světlem vyvolávající vlnové délky. Po dosažení tolerance však pacienti musejí pravidelně docházet na opakované ozařování. Pro nejtěžší případy je určeno nitrožilní podání imunoglobulinů nebo palzmaferéza, což je metoda očišťující krev od některých nežádoucích látek. Průběh onemocnění je většinou vleklý, za 15 let se uzdraví 36 % postižených a u 30 % pacientů se průběh do 15 let zmírní.

Při stanovování diagnózy solární kopřivky je nutné vyloučit i jiné kožní a celkové nemoci provokované světlem. Vzhledem k vzácnosti těchto nemocí patří diagnóza i léčba do rukou odborníka, nejčastěji kožního lékaře.

(van)

Zdroj: Webb, LM, Allergy astma proc, 2009, 30, 563–565

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje