#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Alergická konjunktivitida jde ruku v ruce s alergickou rýmou

Alergický zánět spojivek – konjunktivitida – se většinou vyskytuje společně s alergickou rýmou – rinitidou.

Alergický zánět spojivek – konjunktivitida – se většinou vyskytuje společně s alergickou rýmou – rinitidou. Potom jde o tzv. alergickou rinokonjunktivitidu. A k úlevě bohužel nemusí dojít ani na podzim nebo v zimě.

Přibližně 60 % pacientů alergických na pyly má současně i oční příznaky, které zahrnují:

Příznaky jsou vyvolány několika mechanizmy:

Oči dětí jsou ohroženější

Oční projevy vznikají také jako součást systémové alergické reakce a jako nervový reflex při alergickém podráždění nosní sliznice. Výraznější bývá postižení očí u dětí. Onemocnění může být vyvoláno všemi pylovými alergeny, při alergii na jiné vzdušné alergeny se však oční příznaky mohou vyskytovat také.

Problémy nastávají v době kvetení stromů

V našich podmínkách probíhá pylová sezóna od časného jara, kdy kvetou stromy, přes léto, kdy se přidávají trávy a obiloviny, až do podzimu, kdy převažují plevele. S ukončením vegetačního období rostlin na podzim končí také pylová sezóna.

Ani zima nepřináší úlevu

Problémy alergiků však mohou pokračovat. V zimním období se více zdržujeme v budovách, kde se topí a často je tam i vlhko. To je ideální prostředí pro roztoče a plísně. V domácím prostředí mohou být také vysoké koncentrace zvířecích alergenů, a to i v nepřítomnosti zvířat. Například kočičí alergen je velmi lehký a udržuje se ve vzduchu po dlouhou dobu. Pro pacienty, kteří jsou přecitlivělí na některé z těchto alergenů, tedy sezóna dále pokračuje.

Alergický zánět na sliznicích dýchacího ústrojí a ve spojivce je během podzimu a zimy zhoršován i řadou dalších nepříznivých faktorů. Znečištění ovzduší po zahájení topné sezóny je v místech, kde se ještě topí pevnými palivy, značné. Chladný vzduch nebo mráz dráždí oči, nos i průdušky. Virová onemocnění porušují ochranné bariéry sliznic, zhoršují alergické projevy a připravují terén pro infekce bakteriální.

Co s tím

Při léčbě alergické konjunktivitidy dbáme obecných principů léčby alergie, snažíme se vyhnout alergenům, před nepřízní počasí chráníme oči brýlemi a užíváme předepsané léky celkově i v podobě očních kapek. V posledních letech bylo prokázáno, že oční alergické projevy se dají zmírnit i podáváním nosních sprejů s kortikoidy. Vysvětluje se to jednak ovlivněním reflexů přicházejících z nosu, ale také ovlivněním buněk alergického zánětu, které by mohly putovat z nosní sliznice do oční spojivky a tam vyvolávat alergický zánět.

(van)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje