#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Alergičtí můžete být i na vodu

Voda tvoří asi dvě třetiny lidského organismu a na její dostupnosti je člověk přímo životně závislý. Přesto jsou mezi námi lidé, kteří vodu na kůži nesnesou.

Voda tvoří asi dvě třetiny lidského organismu a na její dostupnosti je člověk přímo životně závislý. Přesto jsou mezi námi lidé, kteří vodu na kůži nesnesou.

Akvagenní kopřivka je rarita

Alergie na vodu, nebo také akvagenní kopřivka, patří mezi extrémně vzácné formy "alergií". Kůže nemocných reaguje při styku s vodou úporným pálením, svěděním a vyrážkou, a to i v případě, že byl kontakt pouze minimální. Potíže pak trvají od deseti minut po několik hodin. Podobných případů tohoto nepříjemného onemocnění bylo doposud na světě zaznamenáno jen kolem čtyřiceti.

Voda není jen H2O

Protože je akvagenní kopřivka raritním onemocněním, nebyl dosud podrobně prozkoumán mechanismus jejího vzniku. Odborníci se ale přiklánějí k vysvětlení, že za projevy nemoci s největší pravděpodobností stojí hypersenzitivita (nikoliv klasická alergie) organismu na některé ionty, minerály nebo chemikálie obsažené ve vodě. Jakýkoliv druh vody, byť je sebeočištěnější od nadbytečných složek, totiž vždy obsahuje víc než jen čisté H2O. Tuto teorii navíc podporuje skutečnost, že nejvíce případů akvagenní kopřivky bylo vyvoláno vodou z kohoutku, která je upravována přidáním řady přísad – mimo jiné chloru.

Mnoho tváří kopřivky

Máte pocit, že akvagenní kopřivkou trpíte i vy? Nemusí to být nutně pravda. Podobných stavů totiž existuje více, z nichž nejdiskutovanější je alergie na hygienické prostředky (mýdlo, šampon, …) nebo chladová kopřivka. Ta patří mezi takzvané fyzikální urtiky a projevuje se pouze při kontaktu s vodou nízké teploty, ale i s chladným vzduchem nebo předměty.

Skutečná akvagenní kopřivka není způsobena uvolněním histaminu jako ostatní alergie. Proto nemocným obvykle nepomáhá klasická medikamentózní protialergická léčba. Doporučovány jsou ale krémy a masti, které vytvoří jakousi bariéru, jež omezí přístup vody ke kůži. Někomu může pomoci také terapie UV zářením. Základním opatřením ale zůstává vyvarování se kontaktu s vodou, co nejvíce to jde – zejména dešti, plavání nebo dlouhotrvajícímu sprchování.

(veri)

Zdroj:
allergytreatmentsandsymptoms.com
www.hives-treatment.com
health.msn.com

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje