#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Alergie zasahuje i oči

Nejen kůže nebo dýchací cesty mohou být "cílem" působení alergenů. Místem častých alergických reakcí může být třeba i oko.

Nejen kůže nebo dýchací cesty mohou být "cílem" působení alergenů. Místem častých alergických reakcí může být třeba i oko.

Slzení, podráždění a nepříjemné pocity v oku – asi většina lidí tento stav zažila. Příčiny mohou být samozřejmě různé. Jednou z nich je alergický zánět spojivek. Tímto termínem, tzv. konjunktivitidou, je označováno několik onemocnění postihujících víčko, spojivku a rohovku.

Obvykle jsou alergická postižení oka členěna na nejčastější a méně závažné postižení:

Pozor na kontaktní čočky

K závažnějším formám patří méně častá onemocnění: vernální keratokonjunktivitida a atopická keratokonjunktivitida. U obou může dojít k postižení rohovky, a tak i k vážnému poškození zraku. Zvláštní formou nežádoucí reakce na cizorodý materiál je gigantická papilární konjunktivitida. Ta byla poprvé popsána v roce 1974 u pacientů nosících kontaktní čočky. Na jejím vzniku se kromě alergie podílí i mechanické dráždění oka.

Oční příznaky alergie se často přidružují k jiným alergickým projevům. Udává se, že oční projevy má až 60 % alergiků. Diagnóza je většinou stanovena podle klinického průběhu, ale existují i speciální testy. Nejčastějšími klinickými projevy jsou zarudnutí oka, svědění, zvýšená hlenovitá sekrece, slzení a pocity cizího tělesa.

Horší problémy s očima mají v Africe

Závažnější formy s postižením rohovky jsou vzácnější. Vernální keratokonjunktivitida se vyskytuje v oblastech s teplým a suchým podnebím, zejména u dětí a adolescentů, a je častější u chlapců asijského nebo afrického původu. Při těžším průběhu se mohou tvořit až vředy na rohovce a může být postižen zrak.

Atopie nejen na kůži…

Další závažnou formou oční alergie je atopická keratokonjunktivitida. Postihuje pacienty trpící atopickou dermatitidou, převážně muže ve věku 20–50 let. Obdobně jako vernální keratokonjunktivitida může vést i toto onemocnění ke slepotě způsobené poškozením rohovky.

Problémy s očima mohou být velmi vážné. Pacienta s alergickým očním onemocněním, které nereaguje na běžnou léčbu, by proto měl vidět kromě alergologa i oční lékař, aby posoudil jeho závažnost a eventuální ohrožení komplikacemi.

(van)

Zdroj: Leopardi A. a spol., Clin Exp Immunol, 2008, 153, 17–21

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje