#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Astmatik v rodině aneb Umíte poskytnout první pomoc?

Astma a alergie patří u dětí k nejčastějším chronickým onemocněním. Stanovení správné diagnózy právě v tomto věku je ale mnohdy obtížné. Opírá se hlavně o klinické projevy.

Astma a alergie patří u dětí k nejčastějším chronickým onemocněním. Stanovení správné diagnózy právě v tomto věku je ale mnohdy obtížné. Opírá se hlavně o klinické projevy. Laboratorní testy, funkce plic, kožní testy – všechna tato vyšetření mohou být negativní nebo jsou kvůli nespolupráci neproveditelná.

Astma je chronické zánětlivé onemocnění průdušek, které se opakovaně na různé podněty zužují. Zúžení je vyvoláno jednak stahem hladkých svalů ve stěně průdušek, jednak zvýšenou tvorbou vazkého hlenu, který lze jen obtížně vykašlat. Navenek se tyto stavy projevují hvízdavou dušností s obtížným a prodlouženým výdechem. Ke zlepšení může dojít buď samovolně, nebo vlivem léčby. Čím závažnější je omezení funkce plic, tím pomalejší je reakce na léčbu.

Nepodceňuje znalost nemoci

Každý pacient a jeho rodiče by měli být poučeni o správné a včasné léčbě akutního zhoršení astmatu. Při prvních příznacích by měli okamžitě zahájit inhalační léčbu. U malých dětí je nutné podávat léky ve spreji přes dechový nástavec, starší děti a dospělí již zvládají inhalaci bez nástavce nebo inhalaci práškových inhalátorů.

První pomoc pro astmatika

Základním lékem pro první pomoc je pro každého astmatika inhalační rychle působící tzv. beta2-mimetikum, nejčastěji ve spreji. Lék se doporučuje podat v první hodině po zahájení léčby 3x v intervalu 20 minut. Podávají se 2–4 vstřiky. Poté se interval podávání prodlouží na 1, 2 a dále 4 hodiny. V co nejkratší době je potom nutné vyhledat lékaře. Pokud má pacient zvýšené riziko těžkého průběhu záchvatu, musí si současně s inhalací užít také kortikoidy v tabletách. O tomto postupu by měli být pacienti a jejich rodiče detailně poučeni.

Vyhněte se rizikům

Ke vzplanutí astmatu dochází nejčastěji při virových infekcích dýchacích cest. Dalším možným vyvolavatelem jsou alergeny nebo znečištění ovzduší. Pokud to je možné, je proto vhodné se rizikovým situacím vyhýbat.

(van)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje