#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Co nesmí chybět v cestovní lékárničce alergika

Stejně jako v jiných situacích i alergikovi, který plánuje dovolenou, se vyplatí předvídat a učinit preventivní opatření. Jedním z nich je vybavit se na cesty potřebnými léky.

Stejně jako v jiných situacích i alergikovi, který plánuje dovolenou, se vyplatí předvídat a učinit preventivní opatření. Jedním z nich je vybavit se na cesty potřebnými léky.

Pokud máte v době odjezdu akutní příznaky alergie, navštivte ještě před cestou svého alergologa, který stav posoudí a doporučí vhodnou léčbu. Potřebné léky si balte vždy do příručního zavazadla, které si berete k sobě i v letadle. Předejdete tak komplikacím při ztrátě nebo zpoždění hlavních zavazadel.

Léky si berte do zásoby

Léků si vezměte více, než jen přesný počet na plánovanou dovolenou, a mějte je vždy v originálním balení s přesným návodem k použití. Pokud letíte letadlem, je originální balení také důležité pro celní kontrolu. Jste-li astmatem, vyplácí se mít na cestu peakflowmetr (měřič vrcholové výdechové rychlosti) a písemný plán léčby astmatu a také telefon na svého lékaře. Rozhodně si vezměte jak léčbu dlouhodobou, udržovací, tak léčbu pro akutní zhoršení. Pro případ závažnějšího zhoršení je dobré mít s sebou i nějakou formu kortikoidů pro celkové podání. Pomůže jednak při akutním vzplanutí astmatu, ale také při jiném akutním projevu alergie, jako je například kopřivka, potravinová alergie nebo akutní projevy senné rýmy, které nereagují na běžnou léčbu.

Kapky i mimo sezónu

Pokud jste "pouze" alergikem na pyly, s projevy "pouze" očními a nosními, berte si na cesty vždy své léky, i když doma zrovna není vaše sezóna. Pylové zpravodajství je sice dostupné v řadě zemí a lze předvídat, jak to bude vypadat i v cizině, ale neznáte-li přesně místní poměry, nemůžete předvídat vše.

Bez krému ani na krok

Ekzematik si musí vzít svůj běžný promašťovací krém a potom kortikoidní mast či krém, případně v kombinaci s antibiotikem pro případ bakteriální infekce zhoršeného ekzému. Lékárnička na cesty pro pacienta s anafylaktickými reakcemi pochopitelně musí obsahovat vše k řešení takového stavu, tedy to, co pacient stále nosí u sebe i doma – adrenalin v autoinjektoru, antihistaminikum v kapkách, kortikoidy v tabletách nebo v čípku a bronchodilatační sprej.

Cestovní lékárnička každého alergika by tedy měla obsahovat antihistaminikum, kortikoid a potom dle potřeby léky na astma včetně úlevových, kapky do očí, kapky nebo sprej do nosu, mastný a kortikoidní/antibiotický krém či mast na ekzém. Pro pacienta s anafylaxí i balíček první pomoci.

S takovouto výbavou se nemusíte obávat vyrazit i na delší cesty, jen je nutné dobře si léky spočítat a raději vzít víc než přesně.

(van)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje