#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Hrady a zámky jsou oblíbeným cílem letních výletů. Pro některé alergiky může být ale i takováto exkurze nebezpečná.

Zdá se vám toto tvrzení přehnané? Ne tak docela. Ve starých budovách, zejména v místnostech s koberci a čalouněným nábytkem, je totiž i při častém úklidu více prachu.

Zdá se vám toto tvrzení přehnané? Ne tak docela. Ve starých budovách, zejména v místnostech s koberci a čalouněným nábytkem, je totiž i při častém úklidu více prachu, ve kterém se drží roztoči a jejich alergeny. Ve sklepeních a vlhkých prostorách se zase daří plísním. Interiéry zámků bývají sice dobře udržované a restaurované do co nejdokonalejší podoby, v hradech a jejich troskách se ale můžeme setkat i s méně udržovanými prostorami.

Astmatik může bouřlivě reagovat na spory dřevokazných hub. K nejzáludnějším patří dřevomorka, která produkuje obrovská kvanta spor. Likvidace houby je téměř nemožná, je nutná výměna všech napadených částí stavby.

Rizikoví holubi

V půdních prostorách se mohou vyskytovat zbytky holubího trusu a peří. Vyvolávají nejen astmatické reakce, ale i jiná plicní onemocnění. Holubi jsou také zdrojem parazitů – čmelíka kuřího a klíšťáka holubího. Pokud tito parazité nemají své přirozené hostitele, například po vyhubení holubů, napadají i člověka a mohou přenášet i nebezpečné infekční nemoci, jako je zákopová horečka, která sužovala vojáky už v první světové válce.

Medvěd nejen na ozdobu

Rozšířil se i zvyk chovat na hradech různá zvířata, nejčastěji medvědy a krkavce. Alergie na zvířata je často rozšířená na více druhů. Při silné alergii vyvolá reakci i jen pobyt v blízkosti zvířete, zejména v uzavřeném prostoru. Pavilony v zoo, cirkus, hradní chovy medvědů – tady všude je zvýšené nebezpečí reakce.

Nejezte, co neznáte

Další nástrahou jsou různé neobvyklé pochutiny a sladkosti, často nabízené jako občerstvení. Kromě reakce například na ořechy nebo koření hrozí při konzumaci lákavých dobrot i útoky vos. Bodnutí do úst ohrozí i nealergické jedince, alergikovi stačí i jen minimální kontakt s jedem. Dokonce tak minimální, jako je konzumace vína, kam se při lisování dostane i hmyz – nejčastěji vosy nebo včely, které se na hroznech občerstvují. Hmyzí jed se tak ve stopovém množství dostane i do vína, a pokud má pacient alergii, může mít po napití vína například kopřivku.

Nebezpečí v půllitru

Při konzumaci piva zase může reagovat ten, kdo má alergii na kvasinky nebo obilí. Kuriózní, ale skutečně popsaná je i kopřivka po kontaktu s pouhou čistou vodou.

Od dušnosti při prudkém výstupu do kopce k hradu přes kýchání a svědění očí při pobytu vevnitř se tak dostaneme až k potravinovým reakcím při občerstvení po namáhavé prohlídce.

Ve skutečnosti se ale jistě všech těchto reakcí bát nemusíme, nejsou zdaleka tak časté, aby nás odradily od kulturních zážitků z prohlídky. Máte-li ale doma alergika, je dobré si různá nebezpečí uvědomovat a předcházet jim.

(van)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje