#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

I při alergii na zvířata lze použít tzv. desenzibilizaci

Alergie na cokoli není pro svého majitele nic příjemného. Zvláště v případě, kdy jednoho člověka postihnou problémy s kůží a zároveň s dýcháním.

Alergie na cokoli není pro svého majitele nic příjemného. Zvláště v případě, kdy jednoho člověka postihnou problémy s kůží a zároveň s dýcháním.

Alergie se u lidí může projevovat různým způsobem. Nejčastěji jsou to atopický ekzém, senná rýma, astma, potravinové alergie a anafylaxe, tj. celková závažná alergická reakce. Někdy se u pacienta vyskytuje pouze jeden projev, například pouze ekzém, často se ale projevy kombinují. Pacient trpí ekzémem a k tomu má sennou rýmu a astma. Tato kombinace bývá nazývána dermorespirační syndrom. Jde tedy o souhrnné označení alergických onemocnění, která se vyskytují současně.

Zvířata ano, nebo ne?

Problematika domácích i hospodářských zvířat a jejich vlivu na alergiky prodělala v posledních letech značný vývoj. Dříve byla zvířata alergikům paušálně zakazována a rodiče alergici, kteří čekali potomka, byli nabádáni k odstranění všech zvířat z bytu před narozením dítěte. S nadsázkou by se tato politika dala přirovnat k pohádce o Šípkové Růžence.

Současné poznatky ale potvrdily, že tento přístup, stejně jako ochrana Růženky, která nikdy nepoznala růže s trny, správný není. Preventivní vyhýbání se alergenům má podle posledních poznatků spíše opačný vliv.

Posilujte imunitu

Pokud se pacient s alergenem, který nikdy předtím nepotkal, náhodně setká, je riziko reakce vyšší, než když je s ním v běžném denním kontaktu a jeho imunitní systém se s ním naučí zacházet a tolerovat ho. Dnes se proto pacientům s rizikem rozvoje alergie kontakt se zvířaty nezakazuje.

Šance na vyléčení

Jiná je ale situace při již vyvinuté alergii na zvířata. Potom je nutné se jim vyhýbat, aby nedocházelo k opakovanému zhoršování alergických projevů. Kromě léčby medikamenty lze ale i u alergie na zvířata použít tzv. desenzibilizaci, stejně jako je prováděna u pylové alergie. Alergen použitý k léčbě je ale zvířecí bílkovina, nikoliv pyl. Podáváním stále stoupajícího množství alergenu (injekčně nebo v kapkách pod jazyk) je po nějaké době dosaženo tolerance, alergické reakce jsou zmírněny nebo vymizí úplně.

(van)

Foto: botanika.wendys.cz

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje