#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Kromě pylů hrozí na jaře i plísně

Kromě pylů hrozí na jaře i plísně  Jarní pylová sezona začíná u nás většinou již během února. Objevují se první pyly vrbovitých a lískovitých, následované později břízovitými.

Kromě pylů hrozí na jaře i plísně Jarní pylová sezona začíná u nás většinou již během února. Objevují se první pyly vrbovitých a lískovitých, následované později břízovitými. Kromě nich ale mohou alergiky ohrožovat i plísně, které máme spojené spíše s podzimem.

Bříza je nejvýznamnějším jarním pylovým alergenem. Roste většinou jako strom, vzácněji v horských oblastech jako keř. Vytváří obrovské množství lehkého pylu, který je mnohdy vzduchem unášen na velké vzdálenosti. Alergen břízy je podobný alergenům příbuzných dřevin, jako jsou olše, líska habr, a také bukovitým – buku a dubu. Proto mají alergici na břízu většinou obtíže od časného jara do května.

Život s plísněmi

V zimním období až do časného jara mohou být pro alergiky problémem také domovní plísně. Jejich spory dosahují nejvyšších koncentrací v domovním prostředí právě během zimy. Daří se jim ve vlhkém prostředí. Alergizují jejich spory, které jsou podobně jako pyly uvolňovány do prostředí a slouží k jejich rozmnožování. K alergologicky nejvýznamnějším patří Alternaria a Cladosporium. Jejich kolonie jsou někdy patrné jako černé povlaky na chladných stěnách, kde dochází ke kondenzaci vody. Můžeme je nalézt i v okolí oken, ve sklepech a v koupelnách.

Ani léto nás nezachrání

V létě se ale těchto plísní také nezbavíme, protože patří mezi nejvýznamnější venkovní plísně. K uvolňování jejich spor dochází nejčastěji na konci léta, za suchého a větrného počasí, většinou v odpoledních hodinách. Někdy bývá na základě letních obtíží u pacientů mylně diagnostikována alergie na trávy. Pravou příčinu pacientových obtíží mohou pak vysvětlit pouze podrobné testy.

K typickým domovním plísním patří Aspergillus, Penicilium, Rhizopus a Mucor. Daří se jim v temnu a vlhku. Aspergilly vyvolávají nejen alergické reakce, ale také mohou vyvolat zánět plic, který je nutno léčit antimykotiky. Plíseň se v hostiteli množí podobně jako mikrobi a ničí napadenou tkáň. Nebezpečí takové infekce hrozí zejména u pacientů se sníženou obranyschopností.

Ve speciálním prostředí se mohou vyskytovat i další plísně, například na vinné révě Botrytis, na rajčatech ve skleníku Helmintosporium a Fusarium nebo v klimatizaci Phoma.

(van)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje