#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Nebojte se alergologa – a objednejte se včas

K alergologovi je pacient většinou odesílán na doporučení praktického lékaře. Pokud ale chce, může se zkusit objednat i bez doporučení.

K alergologovi je pacient většinou odesílán na doporučení praktického lékaře. Pokud ale chce, může se zkusit objednat i bez doporučení. Každopádně je dobré na objednání pamatovat včas. Alergiků je mnoho, ambulance jsou proto velmi vytížené a objednací lhůty mohou dosahovat i několika měsíců.

Rozpomeňte se na nemoci

Alergologické vyšetření je možné v kterémkoliv věku, i u kojence. Alergie nejčastěji vznikají v dětství, proto jsou děti častými pacienty. První a velice důležitou částí vyšetření je rozhovor s pacientem nebo jeho rodiči. Odborníci mu říkají anamnéza. V překladu to znamená rozpomínání. Lékař se pacienta ptá na všechny příznaky a okolnosti jeho problému. Rozhovor někdy připomíná téměř křížový výslech. Vyplatí se ale věnovat mu dostatečnou péči, protože mnohdy stanovíme diagnózu pouze na jeho základě.

Na řadě jsou testy

Poté následuje fyzikální vyšetření pacienta. Lékař si všímá celkového vzhledu, stavu výživy, barvy kůže a sliznic a prohlíží pacienta od hlavy k patě. Pokud je toto vyšetření provedeno pečlivě, může opět významně přispět k diagnóze. Dalším bodem jsou alergologické testy a laboratorní vyšetření, a pokud je třeba, funkční vyšetření plic.

Kůže prozradí alergii

Testy jsou prováděny nejčastěji vpichem do kůže. Roztok alergenu je nanesen na jemnou kůži předloktí a malým kopíčkem je vpraven do kůže. Pokud je pacient alergický na testovaný alergen, dojde k rozvoji kožní reakce, která vypadá jako kousnutí od komára. Vytvoří se vyvýšený pupenec, který pacienta svědí. V okolí může být zarudnutí.

Další možností je odběr krve. V laboratoři potom stanoví hladiny alergických protilátek proti alergenům, které si vybereme. Z krve je možno provést i další testy k vyloučení jiných nemocí, než je alergie.

(Ne)zdravé plíce

Funkční vyšetření plic, tzv. spirometrie, slouží k posouzení, zda se jedná o astma nebo jinou chorobu.

V případě nutnosti je pacient ještě odeslán k dalším odborníkům, zejména ORL nebo kožnímu či plicnímu lékaři.

Po provedení všech těchto vyšetření se lékař nad jejich výsledky zamýšlí a probírá je znovu s pacientem. Potom stanoví diagnózu, závažnost a rozsah onemocnění a doporučí léčbu. Podle situace si zve pacienta dále na kontroly a sleduje účinnost léčby.

(van)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje