#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

"Parfémová vyrážka" aneb Z čeho to mám?

Někomu čerstvě zakoupený nábytek či plast doslova voní novotou, jinému se udělá špatně. Bohužel ne z dekoru, ale kvůli tzv. alergii na chemikálie.

Někomu čerstvě zakoupený nábytek či plast doslova voní novotou, jinému se udělá špatně. Bohužel ne z dekoru, ale kvůli tzv. alergii na chemikálie. Dne jsou již tyto uměle vyrobené látky všude kolem nás a tvoří nedílnou součást životního prostředí. Většina lidí nemá s těmito chemikáliemi žádné problémy, u některých však mohou vyvolávat příznaky nemoci.

Projevy bez zjevné příčiny

Přehnaná reakce na celou řadu chemikálií se někdy označuje jako syndrom mnohočetné citlivosti na chemické látky. V současné době neexistuje žádné laboratorní nebo jiné vyšetření, které by mohlo tento syndrom s jistotou diagnostikovat. A co o něm vůbec víme?

V čem je problém?

K vysvětlení syndromu mnohočetné citlivosti na chemikálie již byla navržena řada teorií, které vyzdvihovaly například imunologické, toxikologické, psychologické, nebo dokonce sociologické příčiny. Někteří odborníci se domnívají, že syndrom je způsoben autoimunitní reakcí, která je spuštěna právě působením různých chemikálií. Podle jiné teorie vězí podstata syndromu v našem mozku, konkrétně v té části, která je odpovědná za vnímání pachů. Existují i autoři, kteří syndrom mnohočetné citlivosti na chemické látky považují za psychiatrické onemocnění.

Možnosti léčby

Tak jako je nejistá samotná podstata onemocnění, tak je nejistá i jeho léčba. Ta může spočívat v celkové změně životního stylu a vyhýbání se látkám a situacím vyvolávajícím obtíže. V některých případech může pomoci také psychoterapie.

(vek)

Zdroj: allergies.about.com

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje