#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Topení zhoršuje alergii – může za to suchý vzduch?

Životní prostředí ovlivňuje naše zdraví, o tom dnes nikdo nepochybuje. Jak velký je tento vliv a na která onemocnění dopadá jeho zhoršování nejvíce, to je stále předmětem zkoumání.

Životní prostředí ovlivňuje naše zdraví, o tom dnes nikdo nepochybuje. Jak velký je tento vliv a na která onemocnění dopadá jeho zhoršování nejvíce, to je stále předmětem zkoumání. Za desetiletí pozorování a výzkumů se ale třeba zcela jasně prokázáno, že kvalita ovzduší výrazně ovlivňuje zdraví dýchacího systému. Lidé z průmyslově vyspělých zemí tráví nejvíce času z celého dne v budovách. Ovzduší uvnitř budov je tedy velmi důležité pro jejich zdraví.

Od kouře dále

K nejčastějšímu znečištění vzduchu v budovách, nyní ve většině zemí už pouze v domácnostech, nikoliv ve veřejných prostorách, patří tabákový kouř. Aktivní, ale i pasivní kouření poškozuje sliznici dýchacích cest, vede k rozedmě plic a vyvolává rakovinu.

Dřevěné uhlí jako zabiják?

Důležitou kvalitou vzduchu je také jeho vlhkost, teplota, obsah prachu, alergenů a dalších znečišťujících látek. Způsob vytápění kvalitu vzduchu výrazně ovlivňuje. Téměř tři miliardy lidí na celém světě topí pevnými palivy z biomasy (dřevo, dřevěné uhlí, sláma, sušený zvířecí trus). Vzduch v těchto domácnostech obsahuje velké množství oxidů uhlíku, dusíku a síry, formaldehydu, benzopyrenu a benzenu, které škodí lidskému zdraví. Udává se, že kvůli tomuto znečištění předčasně umírá ročně dva a půl milionu lidí.

Ústřední topení: pro a proti

V moderních domech se většinou topí ústředním topením. Takové vytápění nepřináší žádné znečištění vnitřního prostředí bytů, ale za určitých okolností může negativně ovlivnit kvalitu vnitřního prostředí také.V poslední době je kladen zvýšený důraz na šetření energií, a proto si řada domácností nechala vyměnit stará okna za nová, plastová. Došlo tak k výraznému utěsnění bytů a omezení úniku tepla, ale také k omezení ventilace. V dobře vytopených a méně větraných bytech je zvýšená vzdušná vlhkost a to vede k nárůstu počtu roztočů a plísní a zhoršuje obtíže alergiků.

Pro alergiky je tedy lepší prostředí sušší (pod 50 % vzdušné vlhkosti), dobře větrané a méně teplé. V takovém se nedaří ani roztočům, ani plísním.

(van)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje