#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Kdo stál u zrodu alergologie u nás?

Zakladatelem oboru alergologie v bývalém  Československu je profesor MUDr. Josef Liška, který se narodil  4. března 1907 ve Velkém Meziříčí. 

Zakladatelem oboru alergologie v bývalém  Československu je profesor MUDr. Josef Liška, který se narodil  4. března 1907 ve Velkém Meziříčí.  Po maturitě na gymnáziu v Ivančicích studoval na lékařskou fakultu v Brně.  Po promoci v roce 1933 začal pracovat ve Státním zdravotním ústavu v Praze.  Zde dostal laboratoř, ordinaci a práci na očkovacích látkách proti vzteklině a virovým onemocněním. Brzy poté rozšířil svou pracovní náplň o studium alergií.

Profesor Liška  pocházel ze starého mlynářského rodu. O tom, že nepokračoval ve šlépějích mužských příslušníků rodu, rozhodl právě zdravotní potíže, které s ní souvisely, tedy "mlynářské" astma a dětské alergie. Ty ovlivnily mladého lékaře při výběru specializace, které u nás od samého počátku své lékařské praxe rozvíjel a v němž si vydobyl řadu zásluh a prvenství.

Alergologie jako medicínský obor byla v meziválečném Československu ještě v plenkách a například senná rýma byla u nás neznámou nemocí, která se spolu s negativními vlivy rozvíjející se civilizace teprve postupně začala šířit. Nejprve se pacienti počítali na desítky, ale během několika let jich bylo tisíce a ordinace dr. Lišky už kapacitně nestačila. Proto si zařizuje spolu s manželkou, rovněž lékařkou, vlastní ordinaci.

Díky MUDr. Liškovi vznikla ve Státním zdravotním ústavu první samostatná laboratoř na výrobu alergenů. Na počátku v ní spolupracoval s dr. Miroslavem Boučkem, který se zkušeností z USA, jako první u nás vyrobil pylový alergen. Škála zde vyvíjených alergenových roztoků se postupně rozrostla do stovek druhů - podle množství látek, na něž člověk může být alergický. Profesor  Liška byl také první u nás, kdo v roce 1933 začal alergenové kožní testy provádět. Testy dělal  na klinice ORL  profesora Antonína Přecechtěla a později i ve své ordinaci.

Aby byla péče dr. Lišky o pacienty co nejvšestrannější, zabýval se pěstováním bakteriálních kmenů a výrobou autovakcín. Učitelkou a kolegyní mu byla dr. Marie Kühnová, v jejíž malé ústavní laboratoři se kmeny izolovaly a potom formou kožních testů zkoušely na alergických pacientech. Podle reakcí organismu se z nich posléze vyráběly autovakcíny, které mnoha nemocným pomohly zlepšit kvalitu života.

Profesor Liška se o své znalosti a zkušenosti dělil především s mladými, začínajícími lékaři z domova i za zahraničí. Jako uznávaný reprezentant oboru se zúčastnil řady mezinárodních vědeckých kongresů. Byl jedním ze zakladatelů světové asociace Interastma. V roce 1949 vznikla Komise pro alergologii, jejímž byl členem, v roce 1952 se utvořila alergologická sekce při Dermatovenerologické společnosti a v roce 1967 zahájila svou činnost imunologie (ČSAKI) České lékařské společnosti J. E. Purkyně.

Po odchodu ze Státního zdravotního ústavu, kde dlouhou dobu řídil odbor experimentální imunoterapie, se již jako důchodce věnoval alergenové léčbě při speleoterapii. Profesor Liška zemřel 13. června 2003 ve věku 96 let.

Zdroj: www.nfpj.cz

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje