#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Kontaktní ekzém na rostliny a kosmetické přípravky

Kontaktní ekzém po dotyku rostlin je poměrně častým jevem, jeho přesný výskyt v běžné populaci však není znám.

Kontaktní ekzém po dotyku rostlin je poměrně častým jevem, jeho přesný výskyt v běžné populaci však není znám. Je to patrně dáno velkým množstvím rostlinných druhů a množstvím chemických látek, které obsahují. Analýza jednotlivých reakcí je z tohoto pohledu velmi složitá.

Klinické projevy kontaktní alergie na rostliny zahrnují nejčastěji zarudnutí a puchýřky v místě dotyku. Někdy po zhojení zůstává v místě zvýšená pigmentace, zejména pokud je kůže vystavena slunečnímu záření. Podle postižené oblasti těla je možné částečně odhadnout vyvolávající příčinu.

Projevy na obličeji jsou nejčastěji vyvolány použitím výživných a hydratujících krémů, opalovacích krémů s ochrannými faktory, makeupu, odličovacích prostředků a parfémů. Oční víčka reagují nejčastěji na kosmetiku určenou pro oči, ale také pro nehty. Rty a ústa reagují nejčastěji na rtěnky a prostředky ústní hygieny. Na uších vidíme nejčastěji reakce po vlasové kosmetice, ušních kapkách, náušnicích a parfémech.

Tělo reaguje na hydratační krémy, ochranné faktory a odličovací prostředky a parfémy. Ruce mohou rozvinout kontaktní reakci na totéž, a ještě na přípravky péče o nehty. Pokožka hlavy reaguje nečastěji na dráždivé barvy na vlasy, chemikálie pro trvalou ondulaci, šampony a parfémy.

K vůbec nejvíce alergizujícím rostlinám v přírodě patří škumpa jedovatá, způsobující alergické reakce u 50–70 % populace. U nás je naštěstí vzácná, její domovinou je Severní Amerika. Jí příbuznou škumpu orobincovou najdete i v našich parcích jako okrasný keř, není však naštěstí zdaleka tak nebezpečná.

Ve střední Evropě jsou nejvíce alergizujícími rostlinami hvězdnicovité. K nim patří například astry, chryzantémy, chudobky, slunečnice či měsíčky. S rostoucí oblibou přírodních výrobků se rostlinné výtažky objevují stále více i v kosmetických přípravcích. Je proto nutné na ně také myslet při alergických reakcích na kosmetiku.

Nejčastější příčinou alergií jsou následující rostliny: aloe, arnika, pupečník asijský, máta, levandule, čajovníkový olej, okurka, rozmarýn, heřmánek, ylang-ylang, břečťan, eukalyptus, mimóza, šalvěj, myrta, vilín. U všech těchto bylin byly popsány alergické reakce. Alergizující rostliny přitom nejsou vyjmenovány zdaleka všechny.

Do kosmetiky se přidávají i rostlinné oleje, které nejsou ve značení výrobku uváděny jako parfémy, i když jejich složení je často velmi podobné. Výrobky, které je obsahují, jsou potom vlastně nesprávně označovány jako neparfemované, ale přesto způsobují četné alergické reakce pacientům alergickým na parfémy. Častou příčinou alergických reakcí na kosmetiku jsou ale i konzervační látky a lanolin. Někdy je velmi složité tyto reakce vypátrat a prokázat.

Vzhledem k nedostatkům legislativy není povinné přesné označování všech složek na etiketách, což pacientům velmi ztěžuje orientaci při výběru vhodné kosmetiky. Americká společnost kontaktní dermatitidy vytvořila databázi obsahující tisíce kosmetických výrobků s přesným obsahem všech možných alergizujících látek. Pokud je alergie přesně určena, může být pacientovi na základě této databáze doporučena vhodná kosmetika. Bohužel přístup do databáze mají pouze členové zmíněné společnosti.

(van)

Zdroj: Oritz KJ, a spol. Dermatologic therapy 2004;17.

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje