#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Mrtvé moře pomáhá lidem s atopickým ekzémem

Atopický ekzém je chronické zánětlivé kožní onemocnění, vznikající při kombinaci dědičných vloh a negativního vlivu prostředí. Pacienti mají porušenou bariérovou funkci kůže.

Atopický ekzém je chronické zánětlivé kožní onemocnění, vznikající při kombinaci dědičných vloh a negativního vlivu prostředí. Pacienti mají porušenou bariérovou funkci kůže a současně také narušenou regulaci imunity, zejména v oblasti kůže. K těmto faktorům se ještě přidávají psychické vlivy, které mohou kožní projevy velmi zhoršovat. Přesná podstata onemocnění je stále nejasná, známe pouze její dílčí projevy, spojitosti mezi nimi ale často chybí.

Hlavními příznaky atopického ekzému jsou:

V laboratorních testech jsou prokazovány známky alergie, jako je zvýšení alergických protilátek a buněk zodpovědných za alergický zánět. Pacienti mají často i další klinické projevy alergie – potravinovou alergii, sennou rýmu, astma. Onemocnění většinou začíná v dětském věku a jeho projevy jsou velmi závislé i na okolním prostředí.

V celé populaci trpí atopickým ekzémem kolem 10 % lidí, u dětí je ale výskyt mnohem vyšší, 59 % pokud je jeden rodič ekzematik a 81 % pokud mají oba rodiče atopický ekzém. U 60 % dětí se onemocnění projeví do 1 roku věku, u 90 % do pěti let. Během posledních třiceti let vzrostl výskyt atopického ekzému trojnásobně. Léčba je většinou dlouhodobá a u těžších forem onemocnění často působí jen omezeně. Proto se hledají stále nové léčebné postupy a léky. Vzhledem k výraznému vlivu prostředí je s úspěchem užívána i léčba klimatická.

Na klinice DMZ Clinic na pobřeží Mrtvého moře se zabývají léčbou různých kožních onemocnění, nejčastěji právě atopického ekzému. Většina klientů přichází z Německa a Rakouska. Během let 1992–97 zde léčili 1718 pacientů s atopickým ekzémem, z toho 170 dětí do 16 let.

U moře bez léků

Léčba je komplexní a nespočívá pouze v koupání v Mrtvém moři a slunění, které je přísně sledováno a dávkováno lékaři. Doplňkem jsou i další procedury a také psychoterapie. Po čtyřtýdenním léčebném pobytu dochází ke zlepšení u 95 % pacientů a většina z nich nemusí užívat žádné léky.

Zlepšení vydrží u 45 % pacientů 5–10 měsíců, u 21 % pacientů déle než 10 měsíců. Při zkrácení pobytu na 3 týdny se dosáhne zlepšení pouze u 83 % pacientů, po pobytu 7 týdnů a více to je již 100 % pacientů.

Vedlejší účinky léčby jsou minimální a nepřesahují 0,5 % (kožní infekce, průjem, spálení sluncem, pokles krevního tlaku). Klimatoterapie u Mrtvého moře je tedy hodnocena jako velice účinná a bezpečná léčba atopického ekzému.

(van)

Zdroj: Harari M, a spol. Int J Dermatol 2000;39:59–69.

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje