#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Rýmu u žen mohou způsobit i hormony

Hormonální změny během dospívání, menstruačního cyklu, těhotenství a během klimakteria bouřlivě ovlivňují fyzický a psychický stav ženy .O tom není pochyb.

Hormonální změny během dospívání, menstruačního cyklu, těhotenství a během klimakteria bouřlivě ovlivňují fyzický a psychický stav ženy .O tom není pochyb. Mají ale vliv i na sliznici nosu?

Těhotné s ucpaným nosem

Vlivem ženských pohlavních hormonů na nosní sliznici se zabývala celá řada autorů. Již v 19. století byla zaznamenána pozorování o změnách nosní průchodnosti během těhotenství. Od početí do porodu mnohonásobně stoupají hladiny pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu k nejvyšším hodnotám koncem těhotenství. V této době udává až 40 % žen rýmu a ucpaný nos. V posledních letech to bylo prokázáno i řadou objektivních testů.

Nos pod drobnohledem

Během menstruačního cyklu je kolísání hormonálních hladin mnohem menší. Mnoho žen však přesto pociťuje různé obtíže. Jak je na tom během cyklu nosní sliznice? Dochází k obdobným změnám jako v těhotenství? Touto otázkou se zatím nikdo podrobněji nezabýval.

Za potíže může estrogen

Trojice britských lékařů Philpott, El-Alami a Murty ve své studii sledovala očišťovací schopnost nosní sliznice, nosní průchodnost, vzhled sliznice a příznaky rýmy u deseti zdravých žen během ovulace a v počátku menstruace. Během ovulace zjistili poruchu očišťování nosní sliznice a její otok. Ke zduření nosní sliznice tedy dochází vlivem estrogenních hormonů, které jsou v tomto období v převaze.

Léčba na obzoru?

U žen trpících těmito problémy by mohly přinést úspěch léky blokující funkci estrogenů. Ideální cestou podání by bylo podání přímo na sliznici. Takové léky jsou v současné době předmětem intenzivního vývoje. V budoucnu by mohly přinést úlevu mnoha ženám jak během menstruačního cyklu, tak hlavně během posledních týdnů těhotenství.

S léky opatrně

Dnes mají takto postižené pacientky k dispozici pouze spreje působící na cévy v nosní sliznici. Při používání delším než sedm dní ale může dojít k vyvolání zcela opačné reakce – zduření nosní sliznice – a problém se tím ještě zhorší. Před nasazením jakékoliv léčby je proto lépe poradit se s lékařem.

(van)

Zdroj: Clinical Otolaryngology 2004;29:138–142.

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje