#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Vysoké letní teploty astmatikům neprospívají

Jarní a letní období přináší alergikům nepříznivé i příznivé podmínky. Začátek vegetace na jaře je spojen s tvorbou velkého množství pylů různých druhů a toto období končí až na podzim.

Jarní a letní období přináší alergikům nepříznivé i příznivé podmínky. Začátek vegetace na jaře je spojen s tvorbou velkého množství pylů různých druhů a toto období končí až na podzim. Se zlepšením počasí ale ubývá i nutnosti pobývat doma. A tak ti, kdo trpí alergií na roztoče, mohou pociťovat naopak zlepšení.

Chladný a často znečištěný nebo suchý venkovní vzduch je vystřídán příjemnějšími teplotami, v létě občas až nepříjemně vysokými. Negativní vliv mají letní vedra hlavně na osoby s onemocněním srdce a cév. Astmatici se mohou zhoršit během bouřek ve velkých městech. Jde o tzv. bouřkové astma. Tlakové, teplotní s osmotické změny během bouřky naruší pylová zrna a uvolní do ovzduší mnohonásobně více alergenů.

Déšť alergikům uleví

Po běžném dešti je vzduch naopak čistší, pylová zrna jsou ze vzduchu vodou přechodně stržena na zem. Astmatikům vadí především příliš chladný vzduch, zejména pokud venku sportují nebo pracují. Při usilovném dýchání dráždí průdušky a vyvolává jejich zúžení a tvorbu hlenu. V chladném období je také častější výskyt virových onemocnění. U dětí patří virózy k nejčastějším faktorům vyvolávajícím astmatické záchvaty. Topná sezóna v oblasti, kde používají pevná paliva, je zejména v údolích provázena výrazným znečištěním vzduchu. Dalším častým vyvolavatelem astmatických záchvatů je chladný znečistěný vzduch.

Dopřejte průduškám teplo

Teplý vzduch působí na průdušky naopak příznivě, zejména pokud je dostatečně vlhký a čistý. Při léčbě zhoršení astmatu se cíleně podává teplý zvlhčený kyslík. Studený zvlhčený kyslík používáme pouze u dětí k léčbě akutního zánětu hrtanu, astmatika by mohl dráždit.

Pijte, pijte, pijte

Vysoké teploty ovlivňují celý organizmus, nejen průdušky. A pokud je překročena únosná mez, je poškozen celý organizmus. Při nedostatečném ochlazování a nedostatečném příjmu tekutin může onemocnět každý, astmatik i zdravý jedinec. Vzniká úpal, po nepřiměřeném slunění hlavy úžeh. Obojí se často kombinuje a obojí má také podobné příznaky. Pacienta je nutné ochladit, zavodnit. Nejdůležitější je proto prevence – ochrana před sluncem, ochlazování a dostatek tekutin.

(van)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje