#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Solárium vs. polední slunce. Co škodí víc?

Pokud patříte k milovníkům solária, pak byste měli zbystřit – podle nejnovějších vědeckých poznatků se ukazuje, že uživatelé solárií jsou vystavováni až 6× vyšší úrovni UV záření, než vydává polední slunce! Chcete i přes toto zásadní zjištění nadále riskovat?

Pokud patříte k milovníkům solária, pak byste měli zbystřit – podle nejnovějších vědeckých poznatků se ukazuje, že uživatelé solárií jsou vystavováni až 6x vyšší úrovni UV záření, než vydává polední slunce! Chcete i přes toto zásadní zjištění nadále riskovat?

Regulace nutná

Výzkum se prováděl v australské jaderné agentuře pro bezpečnost letectví (ARPANSA), kde byly měřeny emise z UV solárií. Jen v Austrálii totiž umírá ročně zhruba 1 850 lidí na rakovinu kůže a solária jsou podle odborníků „výsměchem“ úsilí o snížení výskytu tohoto onemocnění. Podle nich je zcela evidentní, že pobyt v nich by měl být přísně regulován. Měla by se zpřísnit pravidla pro použití a zavést nové předpisy v souladu s moderními poznatky. Co navrhují?

Nebezpečí pod kůží

Dávky UV záření u jednotlivých solárií značně kolísaly. Také se lišily podle toho, jakou dobu trvala expozice UV paprsky. Výsledek byl ale každopádně alarmující – dávka UV záření může být v soláriu až 6x silnější než polední slunce. Toto záření prostupuje hluboko do kůže, kde narušuje vazivová vlákna a pokožka ztrácí pevnost a pružnost. V horším případě může dojít i k rakovinovému bujení.

Solárium si prověřte

Bez diskuse lze tedy pobyt v soláriu považovat za nejnebezpečnější karcinogenní vliv pro člověka. Záleží vždy na množství a frekvenci ozáření, ale vystavovat byste se mu neměli víckrát než 20x za rok. Pro zajímavost – seznam nevyhovujících solárií najdete na webových stránkách České obchodní inspekce.

(aši)

Zdroj:
www.medicalnewstoday.com
onlinelibrary.wiley.com

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje