#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Trpíte astmatem? Pozor na náhlé změny teplot!

Jako "na houpačce", to je v poslední době častá charakteristika počasí. Že to na zdraví zrovna nepřidá, ví mnoho z nás a astmatici zvlášť. Kromě pylů, prachu, kouře či zvířecí srsti jim totiž nesvědčí ani horko, zima či vlhko.

Jako "na houpačce", to je v poslední době častá charakteristika počasí. Že to na zdraví zrovna nepřidá, ví mnoho z nás a astmatici zvlášť. Kromě pylů, prachu, kouře či zvířecí srsti jim totiž nesvědčí ani horko, zima či vlhko. Nezbývá tak než se s počasím a především jeho prudkými změnami naučit pracovat.

Za vše může zánět

Náhlé výkyvy teploty zejména v zimním období mohou způsobit nebakteriální zánět v dýchacích cestách. Pro většinu lidí to neznamená žádný problém. Dýchací cesty astmatiků či alergiků jsou však postihnuty zánětem samy o sobě i bez zimy, horka či vlhka. Dýchání ústy, která nedokážou vlhko kontrolovat tak dobře jako nosní sliznice, tomu rozhodně nepřispěje. Takže platí, že čím těžší astma, tím závažnější důsledky mívají změny teplot. Proto obzvláště v zimě pozor – přechody z mrazu do vytopených místností či naopak mohou způsobit velkou nepříjemnost.

Co bere dech

Mezi běžné změny klimatu, které mohou vyvolat astmatické symptomy, patří:

Znáte předpověď počasí?

Naučte se počasí sledovat, třeba na internetu. Budete tak mít kontrolu nad plánováním svých aktivit. Pokud bude venku mrazivo, a vy se přesto musíte vydat do ulic, můžete použít inhalační sprej a šálu či šátek přes ústa. Pylových alergenů za deštivého počasí se vyvarujete pobytem uvnitř, v letních měsících vám může pomoci klimatizace. V každém případě znalost vyvolávajících symptomů a jejich souvislost s počasím dokáže držet astma či alergii pod kontrolou.

Zdroj: breath.ygoy.com

(skl)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje