#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Co se děje s alergikem na jaře

Jarní počasí po dlouhé zimě potěší nejednoho z nás. Alergikům ale tuto radost kalí nastupující pylová sezona. Alergie má mnoho podob. Nejčastěji začíná v dětství, vzácněji se první příznaky objeví až v dospělosti nebo ve stáří.

Jarní počasí po dlouhé zimě potěší nejednoho z nás. Alergikům ale tuto radost kalí nastupující pylová sezona.

Alergie má mnoho podob. Nejčastěji začíná v dětství, vzácněji se první příznaky objeví až v dospělosti nebo ve stáří. Ekzém, kopřivka, rýma, zánět spojivek, astma, bolesti břicha a průjmy – to všechno mohou být projevy alergie.

Vyvolávající alergeny jsou různé a tím, zda se vyskytují celoročně, nebo jen sezonně, se řídí i obtíže pacientů. U potravinových alergenů sice sezonnost příliš neplatí, ale ve speciálních situacích ji můžeme také vystopovat. Je to tehdy, když se jedná o potravinovou alergii, která se druží s alergií pylovou. Typickým příkladem je alergie na břízovité, která se často pojí s alergií na jablko a lískový ořech.

Dále od břízy i jablek

Pacienti v sezoně kvetení břízy mohou pozorovat i zhoršení alergických reakcí po požití jablka či ořechů. Po odeznění sezony se tyto reakce opět zmírní. Jarní pylová sezona u nás začíná často již v únoru, přesný nástup se ale řídí počasím. Hlavní zdroj jarních pylů jsou stromy. K alergologicky nejvýznamnějším patří bříza. Ta u nás obvykle kvete od dubna do května. Ostatní jarní stromy produkují pyl, který má s pylem břízy podobné alergeny. Proto mohou pacienti reagovat i v únoru a březnu, kdy ještě bříza nekvete, ale kvetou olše a lísky.

Tvorba pupenů – butonizace – břízy nastává u nás v průměru mezi 3. dubnem (Lednice, 175 m n. m.) a 1. květnem (Kašperské Hory, 768 m n. m.). Počátek kvetení břízy se pohybuje mezi 8. dubnem (Lednice, 175 m n. m.) a 16. květnem (Modrava, Filipova Huť, 1 102 m n. m.). Konec kvetení břízy nastává mezi 25. dubnem (Lednice 175 m n. m.) a 30. květnem (Harrachov, 670 m n. m.). Meziinterval od butonizace do počátku kvetení břízy dosahuje trvání 2–20 dní (nejčastěji 4–9 dní). Doba kvetení se pohybuje mezi 9 až 24 dny.

Trávy útočí

Po bříze a jarních stromech nastává hlavní sezona trav a na podzim až do konce října kvetou některé plevely. V zimě mají naše venkovní rostliny vegetační klid, a tak roli hlavních alergenů přebírají alergeny domácí, tedy roztoči a zvířecí alergeny.

Nástup jarní pylové sezony je pro mnoho alergiků náročný, zejména pokud dojde po dlouhé zimě k prudkému oteplení jako letos. Koncentrace pylových zrn v ovzduší rychle roste a s tím rostou i obtíže pacientů.

(van)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje