#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Připravte se na jarní pylovou sezonu

Pylová sezona u nás začíná většinou v únoru a končívá říjnem. Při teplém počasí mohou olše a lísky rozkvést i dříve.

Pylová sezona u nás začíná většinou v únoru a končívá říjnem. Při teplém počasí mohou olše a lísky rozkvést i dříve.

K hlavním jarním pylovým alergenům patří pyl břízy, který má podobné alergeny jako pyly dalších čeledí kvetoucích na jaře – lískovitých a bukovitých. Alergici na břízu proto reagují na všechny tyto pyly a jejich obtíže trvají od února do května.

Příprava se vyplatí

Pacienti s jarní pylovou alergií by se na sezonu měli přichystat s předstihem. Pokud mají v zimě léky vysazené nebo snížené, měli by již někdy koncem ledna léčbu opět nasazovat. Měli by tedy plánovat kontrolu u lékaře s předstihem, aby byli včas vybaveni potřebnými léky. S nástupem sezony se prodlužují objednací doby v ambulancích, a pacient tak zbytečně na léky čeká a má obtíže.

(Ne)funkční plíce?

Ti, kdo diagnózu ještě nemají, ale mívají na jaře často problémy a jejich diagnóza není jasná, by měli právě v tomto období navštívit svého alergologa. Lékař uvidí, jak jejich obtíže vypadají, a případně provede funkční vyšetření plic. Zjistí se tak přesně závažnost a charakter obtíží. Pyloví alergici mohou být totiž v době mimo sezonu zcela bez příznaků, a tak není například porušena ani jejich plicní funkce. V sezoně pak ale mívají třeba i vážné problémy, které vyžadují léčbu.

Co prozradí kůže

Kožní testy na alergii se sice v průběhu sezony neprovádějí, je ale možno stanovit alergické protilátky v krvi a testy naplánovat na příští zimu. Léčba pacienta může být zahájena i bez znalosti výsledků, protože se vždy řídí hlavně podle klinických příznaků. Potvrzení konkrétní alergie léčbu pouze upřesní a umožní naplánovat eventuální alergenovou vakcinaci. Ta je zahajována až po sezoně.

Chraňte si dýchací cesty

V časném jarním období trvá zvýšený výskyt onemocnění dýchacích cest. Alergici jsou jimi postihováni většinou častěji než zdraví jedinci. Měli by proto důsledně dodržovat hygienická pravidla a dbát na správnou životosprávu. V době epidemie respiračních virových nemocí je vhodné, pokud je to možné, vyřadit na nějakou dobu ohrožené děti z docházky do kolektivních zařízení. Před sezonou by měli být rizikoví pacienti (z alergiků sem patří astmatici) očkováni proti chřipce, eventuálně proti pneumokokům.

(van)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje