#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Účinnost specifické alergenové imunoterapie závisí na formě jejího podání

Mezi základní pilíře léčby alergických onemocnění patří i specifická alergenová imunoterapie (SIT). Princip léčby je zcela prostý.

Mezi základní pilíře léčby alergických onemocnění patří i specifická alergenová imunoterapie (SIT). Princip léčby je zcela prostý – dlouhodobé dodávání malého množství upraveného alergenu do těla alergika vede postupně k tomu, že si organizmus na látku "zvykne" a přestane na ni přehnaně reagovat. Aby však léčba správně fungovala, musí být splněna nejedna podmínka.

Pod kůži nebo pod jazyk

Ukázalo se, že účinnost SIT značně záleží na cestě, jakou přípravek z alergenu do těla vpravíme. Doposud se osvědčily pouze dva způsoby podávání, a to injekčně do kůže (tzv. subkutánně) a aplikace pár kapek léku pod jazyk (sublinguálně).

Od břízy až po vosí jed

Ne všechna alergická onemocnění je možné léčit SIT. V současné době se uplatňuje v terapii alergické rýmy a zánětu spojivek, průduškového astmatu (s výraznější alergickou složkou) a alergie na hmyzí bodnutí. Na trhu se objevuje široká paleta použitelných alergenů, která se neustále rozrůstá. Už dnes existují extrakty z pylových, roztočových, plísňových, zvířecích a hmyzích alergenů.

Vakcíny dvou generací

Ačkoliv vakcíny 1. generace jsou stále k dostání, od jejich používání se již upouští. Jejich zásadní problém spočívá v tom, že jednotlivé výrobky mohou mít různě silný účinek (slabší, ale i výrazně silnější, vedoucí k celkovým nežádoucím účinkům až anafylaktické reakci). Proto starší typ nahradily vakcíny 2. generace, nazývané také jako "standardizované". Tyto vakcíny mají stanovenou celkovou alergickou aktivitu nebo množství tzv. hlavního alergenu. Dále se ověřuje jejich účinnost ve vědeckých studiích. Proto standardizované vakcíny přináší záruku, že účinek vakcíny bude takový, jaký očekáváme.

Další podmínky účinné léčby pomocí SIT

Nicméně ani standardizované vakcíny samy nestačí k výslednému efektu SIT. Samozřejmě záleží také na typu a závažnosti alergického onemocnění, věku a stavu pacienta i druhu a množství alergenů, na které je pacient přecitlivělý. Stejně tak se dobrý výsledek léčby neobejde bez správného podávání vakcín (pravidelné intervaly a dlouhodobá léčba).

SIT – moderní léčba alergií

SIT je v současnosti jedinou preventivní léčbou některých alergických onemocnění, nepočítáme-li vyloučení alergenu z prostředí. Kromě toho, že zlepšuje příznaky, zabraňuje rozvoji alergie a vzniku komplikací.

(blš)

Zdroj: www.tribune.cz

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje