#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

K anafylaktickému šoku může vést i hmyzí bodnutí. Buďte připraveni!

Každý z nás by měl ovládat základy první pomoci, nikdy nevíme, kdy se nám budou hodit.

Každý z nás by měl ovládat základy první pomoci, nikdy nevíme, kdy se nám budou hodit. Nejen alergici jsou ohroženi anafylaktickým šokem – život ohrožujícím stavem, který vzniká na základě nepřiměřené reakce imunitního systému na alergen.

Čím je anafylaktický šok způsoben?

Všeobecně známou příčinou anafylaktického šoku je hmyzí jed – v našich podmínkách nejčastěji včelí a vosí žihadlo. Podobné důsledky ale může mít i potravinová alergie například na oříšky, mořské korýše nebo alergická reakce na nitrožilní podání léků (často jde o antibiotika nebo lokální anestetika).

Jak poznat anafylaktickou reakci?

Ne každá alergická reakce ohrožuje dotyčného anafylaktickým šokem. Nebezpečná anafylaktická reakce se rozvíjí vždy krátce po setkání s alergenem – tedy bezprostředně po hmyzím bodnutí, po požití oříšků apod. Příznaky se rychle zhoršují, dochází k poklesu krevního tlaku a k horšímu prokrvení životně důležitých orgánů – rozvíjí se šokový stav. Proto je zapotřebí rychle jednat.

Mezi další možné příznaky, které se mohou rozvinout během několika minut, patří:

První pomoc při anafylaktickém šoku

Pokud se objeví celková alergická reakce, je třeba ihned pomyslet na anafylaxi. Věnujte pozornost především problémům v oblasti dýchacích cest a urychleně zajistěte lékařskou pomoc.

První pomoc při bezvědomí

(hak)

Zdroj: www.gesundheit.gv.at

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje