#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Hra na flétnu jako součást terapie dýchacích potíží u dětí

V polovině sedmdesátých let se profesoru  Žilkovi podařilo vyvolat veliký zájem o hru na flétnu, která byla do té doby jako hudební nástroj velmi podceňována.

V polovině sedmdesátých let se profesoru Václavu Žilkovi podařilo vyvolat veliký zájem o hru na flétnu, která byla do té doby jako hudební nástroj velmi podceňována. Václav Žilka sám vystudoval hru na flétnu na brněnské JAMU a dlouhá léta byl profesionální muzikantem. Před třiceti roky se začal věnovat mimo jiné výuce široké veřejnosti, zejména pak dětí.

 Právě v dětech tak probouzel nejen vřelý vztah k hudbě, ale pro mnohé z nich měla tato hra velký význam i při léčbě astmatu. Svoji metodu přebral od amerického lékaře Meyera Markse, který ale nepoužíval zobcovou flétnu. Jenže právě ta se díky malé spotřebě vzduchu hodí i pro malé děti.

Ve svém dlouholetém projektu Léčivá píšťalka učil profesor Žilka nejen děti správnému dýchání a dechové gymnastice při hře na dechový hudební nástroj. Mnohé velké i malé pištce naučil hrou na flétnu posilovat svaly bránice a správným dýcháním tak astma "vyfukovat" z těla ven. Při takovém cvičení dochází k důkladnému pročištění dýchacích cest, zlepšuje se hospodaření s dechem a zvyšuje se celková kapacita plic. Rovněž tak posiloval ve svých nemocných žácích sebedůvěru, zlepšoval jejich psychiku a navíc je učil radosti ze hry a muzicírování.

V současné době v naší republice postupně roste počet mateřských školek, základních škol a mimoškolních zařízení, která ve svém výchovném programu nabízejí výuku hry na zobcové flétny nejen pro děti trpící astmatem či alergií. Rozhodně se tak jedná o jedinečnou příležitost, jak naučit dítě účinně bojovat proti dýchacím obtížím. Hra na dechový hudební nástroj je rovněž doporučována jako prevence proti vzniku respiračních onemocnění.

Výuka hry na hudební nástroje má u nás v současné době velikou podporu. Jako příklad můžeme uvést každoročně pořádanou dětskou interpretační soutěž Pískání pro zdraví. Hra na flétnu je v rámci této iniciativy podporována jako jedna z léčebných aktivit alergiků a astmatiků. Pískání pro zdraví má podporu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a záštitu ministra kultury ČR, České iniciativy pro astma a České společnosti alergologie a klinické imunologie. Patronkou soutěže je Jitka Molavcová.

Profesor Václav Žilka zemřel letos na jaře ve věku 82 let. Jeho myšlenky jsou však stále platné. Pokud tedy máte doma dítě trpící astmatem, můžete pokusit nadchnout ho pro hru na flétnu. Je to skvělý způsob, jak je naučit stavět se ke svému problému aktivně. Myslete také na radost z hudby, kterou mu píšťalka může zprostředkovat.

(kros)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje