#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Jak pečovat o dítě s alergickou rýmou?

Počet alergiků ve vyspělých zemích stále narůstá. K nejčastějším projevům alergie patří senná rýma, tj. rýma způsobená alergickou reakcí na pyly.

Počet alergiků ve vyspělých zemích stále narůstá. K nejčastějším projevům alergie patří senná rýma, tj. rýma způsobená alergickou reakcí na pyly. Ty se vyskytují během pylové sezony ve velkém množství v ovzduší. Alergická rýma může být ale vyvolána také alergeny přítomnými v našich domácnostech celoročně. Mezi ně patří například roztoči.

U dětí začínají první příznaky alergické rýmy nejdříve okolo druhého či třetího roku věku. Jak dítě s takovými projevy vypadá? Má opakovaně rýmu i v období, kdy u něho neprobíhá žádná infekce, opakovaně kýchá, má ucpaný nos, dýchá ústy. Častý je i kašel, hlavně po ulehnutí, dítě také svědí a pálí v hrdle, oči slzí a rovněž svědí. Kruhy pod očima jsou u alergiků známkou zvýšeného prokrvení v okolí nosních dutin.

Vyvolávajícím alergenem mohou být pyly, výkaly roztočů, spory plísní, zvířecí bílkoviny, ale i potraviny.

Jak zjistíme, že se jedná o alergii? Nejlépe odborným vyšetřením u alergologa, který nejprve zhodnotí celou historii a charakter obtíží. Potom provede kožní a laboratorní testy a doporučí vhodná opatření a léčbu. Prvním opatřením je vždy snaha omezit kontakt s alergenem.

V pylové sezoně alergik nemá chodit ven v době nejvyššího výskytu pylu ve vzduchu, což jsou slunné a větrné dny. Na dovolenou může jet k moři nebo do hor, ale jen v době, kdy tam není pylová sezona. Při alergii na roztoče odstraňují rodiče alergika z jeho ložnice koberce, závěsy, čalouněný nábytek, péřové polštáře a deky, skříně napěchované oblečením. Totéž platí pro plyšové hračky a domácí zvířata. Při alergii na zvířata je nezbytné dát je pryč nebo jim alespoň nedovolit přístup do ložnice. Je vhodné používat čističky vzduchu a vysavače s HEPA filtry.

Základním lékem alergické rýmy jsou antihistaminika. Dnes jsou již k dispozici antihistaminika III. generace, které neutlumují pozornost. Jejich podávání by mělo začít již před nástupem pylové sezony. Někomu ke zvládnutí alergie stačí, u jiného je potřeba přidat i místně působící spreje nebo kapky do nosu a do očí. Některé léky s místním účinkem se podávají jen 1x denně, což bývá výhodné u malých dětí, které se podávání často brání.

Důležité je, aby byl před podáním místně působícího léku nos řádně vyčištěn. Dítě by mělo být vysmrkáno a poté je nutné opláchnout sliznici například Vincentkou ve spreji. Pokud po podání léku dítě kýchá a smrká, musí se podání opakovat. Na noc je dobré zapnout čističku vzduchu, musí být ale zavřená okna. Pokud dítě chodí do školky nebo do školy, je nutné zajistit podávání léků i tam, vyžaduje-li to dávkovací schéma. Existují také speciální školky nebo třídy pro alergiky.

Velmi důležitá je komunikace s učiteli a jejich dobrá informovanost o problémech dítěte. Dobré je, když jim rodiče dají písemný plán postupu při zhoršení obtíží. Takovým plánem by měl být od svého alergologa vybaven každý pacient. Dítě samo má být vedeno k tomu, aby se nebálo učiteli svěřit s potížemi. Mnoho dětí se stydí. Měly by být povzbuzovány, aby své onemocnění nebraly jako nějakou hanbu. Pouze takovým přístupem zajistíme bezpečný pobyt alergika ve škole a školce.

(van)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje