#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

S atopickým ekzémem k moři

Slunce, vzduch, mořská voda. To všechno pomáhá zlepšovat stav atopického ekzému. Proto máte-li doma atopické dítě nebo vy sami ekzémem trpíte, vyrazte na jih Evropy.

Slunce, vzduch, mořská voda. To všechno pomáhá zlepšovat stav atopického ekzému. Proto máte-li doma atopické dítě nebo vy sami ekzémem trpíte, vyrazte na jih Evropy.

Více slunce, méně ekzému

Mechanismus, jakým klimatické podmínky ovlivňují průběh atopického ekzému, není zcela jasný. Sluneční záření o vlnové délce UV A a UV B má ale na ekzém pozitivní vliv a mořská voda zase antibakteriální účinky. Epidemiologické studie také ukazují, že výskyt ekzému je spjat s klesající průměrnou roční teplotou a s rostoucí zeměpisnou šířkou. Například v Norsku trpí ekzémem v severních oblastech 23 % školáků v porovnání s jihem, kde je to pouhých 13 % školáků.

Blahodárné moře

Příznivé klimatické vlivy jsou využívány i léčebně. Pobyt u moře pomáhá téměř každému pacientovi. V Německu u Severního moře – na ostrově Noredeney – jsou léčeny děti již od roku 1953. Příznivý účinek prázdninového letního pobytu jim vydrží až po dobu dvanácti měsíců.

Příspěvky na pobyt u moře

Od roku 1976 pořádá norské ministerstvo zdravotnictví ozdravné pobyty u moře pro alergiky – nejprve v Itálii, nyní i na Kanárských ostrovech. Také české zdravotní pojišťovny nebo různé nadace přispívají na ozdravné pobyty alergiků u moře. Po čtyřtýdenním pobytu u moře dochází u většiny pacientů k výraznému zlepšení jak kožního nálezu, tak i funkce plic, pokud trpí současně astmatem.

Čistý vzduch

Toto zlepšení je dáno čistším přímořským ovzduším, které obsahuje pouze minimum alergenů. Na kůži také blahodárně působí sluneční záření v kombinaci s mořskou vodou. Obojí má protibakteriální účinek a ultrafialové záření také ovlivňuje imunitní reakce probíhající v kůži.

(van)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje