#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Smog a ovzduší ve městě zhoršují alergické obtíže

Má vzduch, který dýcháme, vliv na rostoucí počet alergických onemocnění a astmatu? Podle vývoje v posledních desetiletích se ukazuje, že ano.

Má vzduch, který dýcháme, vliv na rostoucí počet alergických onemocnění a astmatu? Podle vývoje v posledních desetiletích se ukazuje, že ano.

Alergická onemocnění narůstají zejména v těch zemích, kde došlo k výrazné urbanizaci a prudkému rozvoji průmyslu a dopravy. Například v Japonsku byla senná rýma v době před druhou světovou válkou velmi vzácná, nyní mají Japonci výskyt alergií srovnatelný s ostatními průmyslově rozvinutými zeměmi.

Na vině je průmysl

V rozvojových zemích, kde zatím nedošlo k tak prudké a výrazné změně životního stylu, zůstává výskyt alergií stále poměrně malý. Je tedy zřejmé, že nezdravý způsob života moderní společnosti a znečištění životního prostředí podporuje rozvoj různých civilizačních nemocí i alergií.

Nebezpeční kuřáci

Lidé si životní prostředí zhoršují nejen průmyslovými exhalacemi a zplodinami automobilové dopravy, mnozí ještě svévolně zamořují své domácnosti tabákovým kouřem. Ten patří k nejvýznamnějším škodlivinám vnitřního prostředí domácností. Dnes je již jednoznačně prokázáno, že i pasivní kouření podporuje tvorbu alergických protilátek a zvyšuje riziko rozvoje astmatu a atopického ekzému. Děti matek-kuřaček mají dvojnásobné riziko rozvoje astmatu ve srovnání s nekuřačkami.

Ohroženi alergici i nedonošené děti

V zevním prostředí jsou ve městech vzhledem k automobilové dopravě vysoké koncentrace oxidů síry, dusíku, ozonu, benzenu, kysličníku uhelnatého, latexového prachu a zplodin dieselových motorů. Většina z nich dráždí sliznice dýchacích cest, což vede u alergiků a astmatiků k zesílení zánětu a provokaci záchvatů. Zvýšeně citlivé jsou k těmto škodlivinám také předčasně narozené děti. Zplodiny dieselových motorů dokonce přímo ovlivňují imunitní systém, zvyšují totiž přímo tvorbu alergických protilátek.

Více zplodin, silnější pyly

Exhalace ale nepůsobí pouze na člověka, narušují také pylová zrna, ze kterých je pak uvolňováno více alergenů. Ze souhrnu všech těchto negativních účinků jasně vyplývá neblahý vliv znečištěného životního prostředí na rozvoj alergií. Není to však bohužel faktor jediný, dalším "proalergickým"  faktorem je například změna stravování a vůbec celého stylu života.

(van)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje