Úvodní stránka | Redakční rada | Kontakt | RSS | Informace pro média | Napsali o nás

Bez Alergie : Časté dotazy : Alergie na roztoče

Alergie na roztoče

Jsou roztoči celoroční alergen, nebo je období, kdy se příznaky mohou utlumit?

Roztoči jsou obecně alergenem celoročním, ale nejhorším obdobím je samozřejmě podzim, tedy vlhké počasí. K projevům alergie dochází při kontaktu s roztoči nebo (a to zejména) s jejich exkrementy. Alergeny tohoto typu patří mezi jedny z nejagresivnějších a mohou vyvolávat astma, ekzémy, alergickou rýmu či zánět dutin.

 Další informace:

Jak se můžu bránit alergii na roztoče?

Obecně platí, že průměrná postel obsahuje kolem jednoho až deseti milionů roztočů. Roztoči milují teplé a vlhké prostředí a živí se odumřelou kůží. Alergičtí lidé pak po vdechnutí reagují kýcháním, ucpaným nosem či únavou. Proto je důležité vybírat lůžkoviny pevně tkané, které znemožňují malým roztočům proniknout. Existují i tzv. antialergické matrace.

 Další informace:

Jaká jsou třeba opatření, aby se doma vyskytovalo co nejméně roztočů, na které jsem alergický?

Vlhkost v bytě by měla být udržována mezi 30 a 50 %, každé ráno větrejte peřiny, přičemž ideální materiál peřin je duté vlákno. Přikrývky i ložní prádlo perte alespoň na 65 °C, ideálně každý týden. Fungují také antiroztočové povlaky. Z ložnice se doporučuje odstranit koberce a závěsy a polstrovaný nábytek.

 Další informace:

Může mít alergik na roztoče doma kočku?

Ideální to samozřejmě není, pokud však už jednou kočku máte, zkuste dodržovat alespoň následující opatření. Nepouštějte zvíře do ložnice a vymezte jeho pobyt do jedné místnosti s omyvatelnou podlahou. Uklízejte navlhko. Pravidelně perte oblečení přicházející do styku se zvířetem. Odstraňte z bytu čalouněný nábytek. Používejte antialergické povlaky. Pořiďte si filtry do vysavačů.

 Další informace:

Zpravodaj Bez-alergie.cz

Vše co ještě nevíte o alergii

Každý měsíc pro vás připravujeme přehled novinek webu Bez-alergie. Odpovězte na 4 otázky o alergii a přihlaste se k odběru zpravodaje.

Přihlásit

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Fenylketonurie a PKU dieta