Úvodní stránka | Redakční rada | Kontakt | RSS | Informace pro média | Napsali o nás

Bez Alergie : Napsali o nás

Pusťte se do boje s ALERGIÍ právě teď!

Blesk-Zdraví, 19.12.2007

Vakcinace je ideální v zimě

Zima to je pohoda, říkáte si jako rodiče dítěte, které se už léta kvůli pylům doslova prokýchává jarem a zuřivě odhání bodavý hmyz? Alergické záchvaty vašich potomků už vás nemusí děsit. Bezbolestnou a vysoce účinnou léčebnou metodou je vakcinace neboli také alergenová imunoterapie. „Díky ní dochází k výraznému zlepšení až úplnému vymizení projevů alergie,“ říká MUDr. Martin Nouza, CSc., z Centra klinické imunologie.

Pokud se budete chtít do vakcinace pustit, objednejte se k alergologovi třeba hned zítra. Až začne příroda kvést a hmyz bzučet, bude už pozdě. S vakcinací se začíná vždy mimo hlavní pylovou sezonu.


Léčit se můžete několik let, ale i pár týdnů

Vybrat si můžete ze dvou způsobů léčby. Pokud se chcete s kašlem, kýcháním, otékáním očí a podobnými alergickými projevy vypořádat opravdu nadlouho, doporučujeme zvolit formu, kdy léčba trvá 3–5 let. Efekt nastupuje pozvolna, ale už během prvního roku u sebe pacienti pozorují zlepšení alergických obtíží. Takže už letošní jaro by pro vaše dítka mohlo být kapku snesitelnější. Nebo je možné vsadit na krátkodobější způsob, kdy pacient během několika dní dostane 3–6 injekcí. Toto ale rozhodně nemá trvalý efekt a není tak účinné. Je riziko, že někomu nemusí pomoci takřka vůbec. Dnes je krátkodobá forma považována za zastaralou a lékaři ji příliš nedoporučují.


Co vás čeká, když vsadíte na „kvalitu“

Při několikaleté vakcinaci se speciálně upravené alergeny ve zředěné koncentraci podávají formou kapek, ve spreji, kdy je účinná látka umisťována pod jazyk, nebo injekcemi pod kůži alergikům. Nejmenším pacientům bývá doporučován sprej. Vhodným věkem pro zahájení léčby u dětí bývají tři roky. „Kapky se obvykle užívají dvakrát až třikrát týdně, injekce se aplikují zpočátku každý týden. Po šesti měsících se přechází na udržovací způsob léčby, kdy se injekce podává jedenkrát každý měsíc a to po celý rok. Celková doba léčby je pak určitě zmiňovaných tři až pět let,“ vysvětluje MUDr. Martin Nouza.


Existuje ještě něco lepšího?

„Srovnatelně účinná léčba zatím není. Alergii lze tlumit antihistaminiky, přírodní alternativu představuje akupunktura nebo homeopatie. Ke zhodnocení jejich účinnosti však chybějí data,“ dodává MUDr. Nouza. Než se však začnete radovat, že s alergií jednou provždy díky vakcinacím zatočíte, je třeba mít na paměti, že samotnou alergii úplně vyléčit nelze. Na vině jsou geny a na ně je zatím věda krátká.


Alergičtí rodiče = ohrožené dítě?

Pokud jeden z rodičů trpí alergií, pak je u dítěte až 30% pravděpodobnost, že bude taktéž alergické. Jsou-li alergiky oba rodiče, zvyšuje se riziko na 60 %. Může se ale stát, že dědičný základ „přeskočí“ jednu generaci. Také je nutné vědět, že alergie může propuknout kdykoliv během života.


Tady hledejte pomoc

www.imunologie.cz

www.proalergiky.cz

www.bez-alergie.cz
Zpravodaj Bez-alergie.cz

Vše co ještě nevíte o alergii

Každý měsíc pro vás připravujeme přehled novinek webu Bez-alergie. Odpovězte na 4 otázky o alergii a přihlaste se k odběru zpravodaje.

Přihlásit

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Křečové žíly