Pobyty u moře, na horách – jedna z cest léčby alergií

Alergie patří mezi chronická onemocnění, která ovlivňují fyzické i psychické zdraví jedince. Jde o nemoci léčitelné a v určitých případech i vyléčitelné. Kromě klasické medicíny lze v boji proti alergiím volit i ozdravné pobyty, jež využívají příznivého efektu klimatu.

Na skok do minulosti

Podíváme-li se do historie, již Hippokrates ve svých dílech poukazoval na vliv povětrnostních podmínek na vznik nemocí. Další z velikých osobností zabývajících se příznivým vlivem klimatických podmínek byl francouzský lékař August Rollier, přezdívaný jako Doktor Slunce. Je považován za zakladatele helioterapie, pomocí slunečních paprsků léčil mj. tuberkulózu, lupus či křivici.

I dnes se využívá tzv. klimatických pobytů či klimatoterapií v léčbě mnohých chronických onemocnění.

Klimatický pobyt vs. klimatoterapie

V obou případech je léčebný efekt dán kombinací čistého prostředí, příznivou koncentrací a složením minerálů ve vodě i ve vzduchu. Svou roli hraje i sluneční záření, vlhkost vzduchu, teplota a další vlivy. Působením výše zmíněných faktorů dochází ke stabilizaci zdravotního stavu jedince minimálně na tři až šest měsíců v závislosti na délce pobytu. Nemocní mohou na uvedené období snížit medikaci, aniž by došlo ke zhoršení stavu. 

Čím prospívá pobyt u moře

V kontextu léčby alergií se často setkáváme s ozdravnými pobyty u moře. Čím nám čas strávený v přímořském prostředí prospívá? A může nám i škodit?

Blahodárný vliv má mořská voda. Obsahuje minerály a stopové prvky, které vyživují pokožku, zrychlují krevní oběh a látkovou výměnu. Stejně tak působí i místní vzduch – je vlhký a slaný – a díky tomu pročišťuje dýchací cesty. Vítr přichází od moře a na moři nic nekvete. Vzduch tedy neobsahuje pyl. K pobytu u moře neodmyslitelně patří slunce.

Paprsky UVA mají schopnost potlačit imunitní reakce, a příznivě tak působí zejména u chorob úzce spjatých s přehnanou imunitní reakcí. Na celkové zdraví se pak pochopitelně podepíše i zdravá strava a minimum stresových faktorů. Psychoterapie je u chronických onemocnění velice důležitá.

Důležitá je i délka pobytu u moře – jako minimum se doporučují tři týdny. Příznivé vlivy se začínají uplatňovat po době aklimatizace. Odborné studie uvádějí, že až po deseti dnech dochází k uvolnění dýchacích cest. Plánujete-li pouze týdenní dovolenou, efekt bude mizivý. 

Pobyty u moře trvající tři a více týdnů jsou však pro většinu rodin neúnosné. Pokud však máte doporučení od ošetřujícího lékaře, zažádejte si o úhradu ozdravného pobytu u moře u své zdravotní pojišťovny. Pro děti jsou pořádány tzv. „tábory u moře“. Nespornou výhodou setkání dětí s obdobnými obtížemi je zejména jejich vzájemná psychická podpora. 

Je důležité zároveň nezapomínat na rizika, která na nás mohou číhat v přímořských letoviscích. Pro alergiky je vhodné vyrazit na ozdravné pobyty zejména v období květu dráždivých rostlin. Sledujte pylové zpravodajství i z míst, kam se právě chystáte vyrazit. Jižní státy mají pylovou sezónu o několik týdnů až měsíců dříve. Zároveň se mějte na pozoru před zkříženými alergiemi. Častým problémem bývá konzumace mořských plodů.

Pozitivní vliv horského vzduchu

I pobyt na horách má ozdravný efekt – ne nadarmo je doporučován alergikům či astmatikům desítky, ne-li stovky let. Pokud trpíte alergií na pyly, mohou se pro vás stát vyšší nadmořské výšky vítaným útočištěm. Pylová sezóna je zde obvykle o dva až tři týdny posunuta. O příznivém vlivu pobytu ve vyšších nadmořských výškách nás přesvědčují i studie, které poukazují až na dvakrát nižší nemocnost u dětí, které trvale žijí v 800–1200 m n. m. I zde dochází k poklesu prozánětlivé aktivity, při delším pobytu dokonce k poklesu specifických protilátek v krvi. Tím dochází například k útlumu chronického zánětu dýchacích cest.

Lázně – pohladí po těle i po duši

Cílem návštěvy lázní není jen pouhé popíjení místních minerálních pramenů. Lázeňská péče je zaměřena na celého člověka se snahou dlouhodobě zlepšit jeho zdravotní stav a často také snížit potřebu farmak. Využívá se zde fyzioterapie, rehabilitace, příznivého vlivu koupelí, inhalací a terapie světlem. Lázeňská zařízení jsou situována do čistých přírodních lokalit. Vliv klimatu má nenahraditelný význam. Důraz je kladen na individuální přístup k jedinci.

Ačkoli mohou alergické obtíže po absolvování výše zmíněných pobytů na více či méně dlouhé období odeznít, nejedná se o řešení trvalé. Jedinou kauzální terapií zůstává alergenová imunoterapie. Jejím principem je užívání alergenu v malých, postupně se zvyšujících koncentracích. Dochází tím k navození tolerance k dané látce. Léčbu poskytují specializovaná centra, bližší informace vám poskytne praktický lékař či alergolog. 

(vrjo)

Zdroje: 

https://www.prolekare.cz/casopisy/rehabilitace-fyzikalni-lekarstvi/2005-4/klimatoterapie-jako-vyznamna-soucast-nasledne-lecebne-pece-v-oboru-rehabilitacni-a-fyzikalni-medicina-5376/

https://spadata.cz/klimatoterapie/

https://www.zpmvcr.cz/pojistenci/bonusy-na-prevenci/lecebne-ozdravne-pobyty-lop-klimaticke

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje

Partneři

App_H-book