Včelí či vosí bodnutí – jak ochránit alergika (nejen) v dětském věku?

Byla-li vašemu dítěti diagnostikována alergie na jed blanokřídlého hmyzu, je klíčové nepodcenit prevenci. Svému potomkovi podrobně vysvětlete, jak se vyvarovat bodnutí. Zároveň je nutné s ním detailně projít, co dělat v případě, pokud k němu dojde. Vhodné je instruovat i učitele, trenéry, vedoucí tábora a další osoby, které se vyskytují v okolí vašeho dítěte. A vždy svého synka nebo dceru vybavte tzv. pohotovostním balíčkem.

Včelí či vosí jed patří k významným alergenům. Lokální alergická reakce postihuje statisticky okolo 4,5 % populace. Závažnější, systémová alergická reakce postihne okolo 3,5 % obyvatel. Počet úmrtí v důsledku alergické reakce po bodnutí blanokřídlým hmyzem čítá v Evropě asi 200 lidí za rok. Číslo to není zanedbatelné, a je proto nutné myslet na prevenci, u dětí to platí dvojnásob. 

Prevence

Vyvarovat se bodnutí hmyzem pochopitelně spolehlivě nelze. Dodržováním určitých zásad však lze toto riziko do určité míry eliminovat. Odborníci všeobecně doporučují omezit konzumaci jídla či nápojů v místech zvýšeného výskytu hmyzu. Zvlášť je vhodné vyloučit pití nápojů z lahví či plechovek. Dále je namístě vyhýbat se lokalitám s kvetoucími rostlinami a místům s odpadky, kde se ve zvýšené míře vyskytují zejména vosy.

I způsob oblékání může významně snížit riziko bodnutí. Volte tedy oblečení zakrývající co největší plochu kůže, spíše světlé barvy. Volné a lehké kusy oděvu vhodným řešením nejsou. Nechoďte naboso, ideální není ani otevřená obuv. Pokud již v kontaktu s vosou či včelou jste, vyvarujte se prudkých pohybů a pomalu opusťte dané místo. Pokud na vás či dítě útočí včela či vosa, chraňte hlavu pažemi či oblečením.

Co dělat bezprostředně po vpichu žihadla

  1. Pokud vidíte žihadlo v místě vpichu a jste schopni ho vytáhnout, použijte raději pouze vlastní nehet a žihadlo opatrně vyškrábněte. Při snaze o vytažení prsty či pomocí pinzety pravděpodobně vyprázdníte zbytek obsahu jedového váčku do rány.
  2. Okamžitě vyšlete pomoc či sám vyrazte pro své pohotovostní léky. Vždy je mějte s sebou! Nezůstávejte v tom sami. Pokud to jen trochu lze, vyhledejte druhou osobu a obeznamte ji se situací. Zmiňte, že jste alergičtí na včelí či vosí bodnutí, a instruujte ji v rychlosti ohledně možného průběhu. Pokud nemáte u sebe pohotovostní léky, volejte ihned linku 155, tedy zdravotnickou záchranou službu (ZZS).
  3. Pokud jste v roli zachránce, po aktivaci ZZS a aplikaci pohotovostních léků nadále kontrolujte dýchání ohrožené osoby a buďte připravení zahájit resuscitaci. Snažte se jedince uklidňovat.
  4. Pokud je reakce pouze mírná a nejedná se o život ohrožující stav, dané místo omyjte vodou s trochou mýdla, místo vpichu chlaďte, popřípadě použijte léky na bolest, krém s kortikoidy nebo antihistaminika.

Pohotovostní balíček

Pohotovostní balíček je sadou léků, kterými by vás měl vybavit ošetřující lékař, ideálně ten, který alergii na bodnutí blanokřídlým hmyzem diagnostikoval. U léčivých přípravků pravidelně kontrolujte datum expirace!

Lze alergii vyléčit?

Alergie na jed blanokřídlého hmyzu je jednou z těch, kterou lze léčit a vyléčit. A to pomocí dlouhodobé tzv. specifické alergenové imunoterapie. Studie ukazují, že před systémovou alergickou reakcí po bodnutí dokážou ochránit zhruba 85–95 % jedinců.

Princip této léčby je podobný očkování. Spočívá v pravidelném a dlouhodobém vystavování jedince danému alergenu. Tělo si tak zvyká na přítomnost dané látky a postupně ji začne tolerovat. Léčba probíhá formou aplikace alergenu injekčně do podkoží v oblasti nadloktí. (Respirační alergie na pyly trav, plevelu, roztoče a jiné lze léčit pomocí alergenové imunoterapie i formou kapek a tablet, které alergik užívá pod jazyk.)

Aplikuje se jedenkrát týdně, stále ve vyšší koncentraci látky. Po dosažení udržující dávky dochází pak pacient jednou za čtyři až šest týdnů. Nevýhodou je nutnost návštěvy zdravotnického zařízení, den po aplikaci je vhodné vyvarovat se alkoholu, teplé koupele či větší tělesné námahy. Je zde též riziko silnější reakce na podaný alergen.

Alergenová imunoterapie je vhodná pro dospělé pacienty a děti od 5 let. Indikuje ji alergolog.

(vrjo)

Zdroje: 

https://www.nzip.cz/kategorie/115-alergie-na-hmyzi-bodnuti

https://www.wikiskripta.eu/w/Léčba_alergie

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6743376/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1183134/

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje

Partneři

App_H-book