Máte zkušenosti s alergickou reakcí na zubařské ošetření?
A je to opět tady: za okny je sice ještě mráz, to ale některým druhům rostlin vůbec nevadí. Pylová sezona tak může pro alergiky nastat velmi brzy.
Ve střední Evropě je pylová sezona rozdělena na tři období – jarní, letní a podzimní. V České republice začíná jarní pylová sezona většinou v únoru, letní v květnu a podzimní v srpnu. Přesný začátek se pochopitelně řídí i podle délky a tuhosti zimy a dalších meteorologických faktorů.
Rozdíly jsou i mezi jižními a severními oblastmi republiky a mezi horami a nížinami, které se mohou pohybovat v rozsahu 7–14 dnů. Aktuální teploty, vlhkost a proudění vzduchu a sluneční svit také ovlivňují kolísání množství pylových zrn i během denní doby.
K méně alergologicky významným jarním stromům patří jasan z čeledi olivovníkovitých, který kvete v dubnu a květnu. Při pobytu ve Středomoří může alergie na jasan působit problémy i tam, protože existuje zkřížená reaktivita na olivovník.
Jejich pyl je těžký, viditelný jako žluté poprašky. Vyvolává spíše mechanické podráždění sliznic než přímo alergické reakce. Pacienti si však často vzhledem ke zvýšeným obtížím v této době a viditelným povlakům žlutého pylu všude okolo myslí, že mají alergii na jehličnany.
V této době však kvete současně celá řada daleko více alergizujících rostlin (většinou již trav) a ty jsou pravou příčinou alergických obtíží pacientů. Jejich pyl není při běžném životě pouhým okem zdaleka tak nápadný.
Pylová sezona už zkrátka začala, buďte proto ve střehu a snažte se vyhýbat místům, kde se vyskytuje právě „váš“ alergen.
(van)
Obrázek: botanika.wendys.cz
Každý měsíc pro vás připravujeme přehled novinek webu Bez-alergie. Odpovězte na 4 otázky o alergii a přihlaste se k odběru zpravodaje.