Dotaz 1005

Dotaz, 23. 2. 2009

Celoroční rýma, kýchání.
Asi od 25 let trpím alergií, která se pravděpodobně vyvinula jsko následek oslabení organismu po dlouhodobějším nasazení silných antibiotik, po operaci.Po provedení testů, mi alergolog již před mnoha lety nasadil léčbu. Kdysy vakcína v injekcích a později medikamenty.
Postupně se moje příznaky lety zmírnily natolik, že mi pom přestaly otékat a slzet oči a dýchání se stalo bezproblémové. Léky jsem proto, krom hlavní pylové sezony (bříza, jíva) mohl vysadit. Co však zůstalo a trvale mi ztrpčuje život, je celoroční ranní kýchání a slabší, či občas silnější rýma, která pouze v období trvelejšího teplého počasí má jen velmi slabé projevy, jinak mě trápí celoročně.Nyní je mi přez 40 let a začalo mě trápit
zejména ranní zahlenění dýchacích cest. Hlen však bez potíží vykašlávám. Zajímalo by mne, zda lze i tyto projevy úspěšně léčit (léky typu Mucosolval mi pomohou vždy jen po dobu užívání a po několika dnech mám příznaky zpět) a zda je správné, když lék Xyzal beru jen při zhoršení potíží v hlavní pylové sezoně, nebo zda je třeba tento užívat trvale, i v době, kdy ostatní potíže a příznaky mizí. Trvalé používání alerg. léků prý zase působí útlumově na celkový tělesný organismus?? Nevím, zda při trvalém používání Xyzalu se neutlumuje např. i sexuální aktivita, nebo je to jen důsledek přibývajícího věku ??

MUDr. Iva Pončáková, 23. 2. 2009

Milý Jirko,
pokud máte alergické projevy, které Vám ztrpčují život celoročně, můžete brát Xyzal celoročně. Sexuální aktivita by Xyzalem neměla být ovlivňována, někteří pacienti jsou ale po něm ospalejší. Kromě xyzalu lze podávat i nosní spreje, například Rhinocort, Avamys a podobně. Ty lze podávat také celoročně.
Alergologické vyšetření jste však měl patrně již dávno, doporučuji provést nové a možná i ORL (vzhledem k trvající rýmě).

Zdravím van

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.