Diagnostika alergie

Jak zjistím, na co mám alergii?

Hrubou představu si můžete udělat i sám, a to podle příznaků, které Vás trápí. Přesné stanovení alergie však lze pouze cestou vyšetření v alergologické ambulanci, případně u praktického lékaře.

Diagnostika a případně i léčba alergií spadá vždy do rukou lékaře. Kromě anamnézy a fyzikálního vyšetření Vás čeká krevní rozbor nebo kožní testy. Zeptejte se svého praktického lékaře nebo se objednejte přímo k lékaři specialistovi – alergologovi.

 Další informace:

Jakým způsobem se provádí vyšetření na alergii?

Kromě odebrání anamnézy a fyzikálního vyšetření se setkáte s krevním odběrem a kožními testy. Při krevním rozboru se zjišťuje koncentrace IgE protilátek Ty bývají zvýšené u všech alergických onemocnění. Dále svědčí pro alergické onemocnění také zvýšený počet eosinofilů v krvi. Při kožních testech aplikuje alergolog na kůži sadu několika nejrozšířenějších alergenů a zhruba po patnácti minutách se odečítá reakce. Pokud je pacient vůči danému alergenu senzibilní, objeví se v místě aplikace alergenu pupenec. Za pozitivní reakci se považuje pupenec větší než tři milimetry.

 Další informace:

Jak a kde alergii vyšetřit, zda obdrží výsledky okamžitě po vyšetření?

Základní rozvahu může poskytnout už praktický lékař, v případě alergické rýmy pak také ORL lékař. Nejvhodnější je však navštívit lékaře specialistu v tomto oboru, tedy alergologa. Vstupní vyšetření zabere zhruba hodinu, lékař s Vámi podrobně prodiskutuje Vaše obtíže a vyšetří Vás, následně provede některá další vyšetření. Mezi ně patří krevní rozbor, jehož výsledky obdržíte zhruba za týden, a kožní testy, jejichž výsledky budete znát zhruba za 15 minut.

 Další informace:

Jakým způsobem probíhá vyšetření na alergologii?

Vyšetření na alergologii se není potřeba obávat. První návštěva u lékaře většinou zahrnuje pohovor o obtížích, kterými trpíte, a fyzikální vyšetření. Pokud je potřeba, lékaře provede také laboratorní vyšetření krve, které pomůže odhalit zvýšení koncentrace IgE protilátek, které se zvyšují právě u alergií. Krevním rozborem je možné také roztestovat konkrétní alergeny. Dalším alergologickým vyšetření jsou kožní testy. Ty zaberou asi 15 minut a odečítá se po nic velikost vzniklého pupence po naneseném alergenu. Podle výsledků všech provedených vyšetření Vám pak lékař sestaví léčbu tzv. na míru.

 Další informace:

Jak můžu zjistit svůj imunitní stav?

Složky imunity lze vyšetřit krevním rozborem. Ten vždy indikuje lékař na základě zdravotního stavu pacienta a jeho obtíží. Poraďte se svým praktickým lékařem nebo se obraťte na nejbližšího alergologa-imunologa.

 Další informace:

Mohou se dělat kožní testy v sezoně?

Provádění kožních testů v sezoně není vhodné. Mezi další takové okolnosti patří například horečnaté onemocnění, těhotenství, předchozí vážná reakce při testech nebo kožní onemocnění. Alergii lze ale zjistit jinak, odběrem krve a stanovením alergických protilátek.

 Další informace:

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje