Alergická rýma

Diagnostika alergické rýmy

Alergická rýma se diagnostikuje jak podle obtíží pacienta, tak podle vzhledu nosní sliznice a výsledků alergologických testů. K subjektivním potížím, které pacienti vesměs udávají, patří zejména svědění sliznic, kýchání, sekrece z nosu či zhoršená nosní průchodnost.

 Další informace:

Jak rozpoznám běžnou rýmu od té alergické?

U alergické rýmy rozlišujeme dva typy pacientů – tzv. kýchače a zablokované, a to podle převažujících příznaků. U první skupiny převažuje svědění nosní sliznice spojené s kýcháním a sekrecí řídké rýmy, u druhé skupiny je naopak typické omezení nosní průchodnosti a produkce hustého hlenu. Pro alergickou rýmu jsou pak typické oční příznaky.

 Další informace:

Trpím na ucpaný nos, i když nemám rýmu - je to alergie, popř. na co?

O alergii jít určitě může. Alergická rinitida se diagnostikuje především podle charakteristických obtíží pacienta, dále podle vzhledu nosní sliznice a podle výsledků alergologických testů. Na diagnostice alergické rýmy se tedy mohou podílet alergolog, ORL specialista a praktický lékař.

Další informace:

Vracející se vodnatá rýma - ustoupí a po čase se zase vrátí, je to alergická reakce?

Pravděpodobně se jedná o tzv. alergickou rhinitidu, neboli alergickou rýmu. Při ní nosní sliznice reaguje na různé podněty jako na pyly, domácí zvířata nebo roztoče. Sliznice je pak podrážděná a objevuje se svědění, kýchání, zduření sliznice s pocitem ucpaného nosu, vodnatá sekrece. Je potřeba však také vyloučit jiné možné příčiny rýmy jako při užívání některých léků, z hormonálních či psychických příčin. Diagnostika spadá do rukou alergologa nebo ORL lékaře, ale pomoc najdete také u svého praktického lékaře.

Další informace:

Jaké jsou nejčastější projevy alergické rýmy?

Mezi nejčastější příčiny alergické rýmy patří svědění, kýchání, hojná vodnatá sekrece z nosu, zduření nosní sliznice a nosní neprůchodnost. Tyto příznaky se samozřejmě mohou měnit. Z dalších příznaků je potřeba zmínit zejména svědění očí, slzení a otok očních víček.

Další informace:

Ucpaný nos, i když není rýma - je to alergie?

Je to pravděpodobné. Při alergii dochází k zánětlivým změnám v nosní sliznici, která zduří a tím dochází ke zhoršení nosní průchodnosti. U některých pacientů může být doprovodným příznakem také typická sekrece, která nosní průchodnost dále zhoršuje.

Další informace:

Mám dlouhodobě rýmu, může jít o alergii?

Ano, v tomto případě jistě může jít o alergii. Mluvíme o tzv. alergické rýmě, mezi jejíž hlavní vyvolavatele patří například pylová zrna, roztoči, plísňové spory, apod. Tyto látky pak působí na imunitní buňky v nosní sliznici, které následkem toho začnou produkovat látky dráždivé pro nosní sliznici. Výsledkem je podráždění nosní sliznice a všechny známé příznaky alergické rýmy: hojná vodnatá sekrece, svědění a kýchání a pocit ucpaného nosu.

Další informace:

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje