Dotaz 1038

Dotaz, 18. 3. 2009

Dobrý den, mame 1/2rocni dceru, kterou jsem plne kojila a nyni jiz zaciname zavadet prikrmy od ukonceneho 6.mesice. Manzel je alergicky na pyly, bere zyrtek a v tomto období muze sníst napr. jen půl jablka a to jen, kdyz má zyrtek, jablka tepelně upravená mu vetsinou nic nedelaji. V lete ci na podzim je jablko bez problemu, ale jiz koncem prosince se u nej zacina pylova alergie projevovat, prestoze stromy jeste nekvetou. Chtěla bych se zeptat, jestli je vhodná pro dceru hypoalergenní dieta do jednoho roku, tzn. i mléko a veskeré ml. vyrobky zaradit az po 1.roce zivota? Stejne tak i vajecny zloutek... A jablka tepelně upravená, která jsou obsazena temer v kazde detské vyzive mam také vyradit nebo jen syrová? Dekuji mnohokrat za odpoved, nerada bych nejak dceri uskodila, popr. aby nepostradala nejaké látky apod.

MUDr. Iva Pončáková, 18. 3. 2009

Milá Marto, podle všech výzkumů není z preventivních důvodů účinné žádné dietní opatření v době, kdy již má dítě různé příkrmy. Jinými slovy - dítě může již jíst vše.
Ti nejopatrnější sice doporuřují do 2-3 let se vyhýbat vejci, rybám, mléku, ořechům (to platí ale u každého dítěte pro riziko vdechnutí). Účinnost tohoto opatření je ale stejně nejistá.
Přehnaná dieta může naopak uškodit.
S jablky si starosti nedělejte a pokud je dítě snáší, at´ je jí ve všech podobách.

Zdravím van.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.