Dotaz 1051

Dotaz, 4. 4. 2009

Dobrý den, zajímalo by mě, jak moc nebezpečný je anafylaktický šok, - má vůbec šanci dorazit záchranka včas, když postupuje tak rychle? Je mi 22 let, mám slabou alergii na zatím blíže nespecifikované pyly a na koně. (slabé astma, většinou nepotřebuji ani ventolin, případně rýma). Potravinové ani jiné alergie nezjištěny. Máma se loni složila po bodnutí vosou, teď nosívá injekci a nějaké prášky, kdyby se to opakovalo. Docela mě děsí, že anafyl.šok může přijít kdykoliv, aniž byla v minulosti na dotyčnou věc alergie. Jde nějak riziko minimalizovat? (vyšetření, nebo jaké jsou nejčastější spouštěče šoku, jak je šok častý...) Prý může mít člověk šok i z jakéhokoliv léku- platí to i o antikoncepci? Děkuji.

MUDr. Iva Pončáková, 4. 4. 2009

Milá Šárko, správně jste uvedla, že anafylaktický šok se nedá vždy předvídat. U osoby, která ho již ale jednou prodělala je riziko vysoké. Riziko anafylaxe na potraviny je vyšší u atopiků, riziko reakce na jed hmyzu nebo na léky není atopií ovlivněno.
K nejčastějším vyvolavatelům patří: léky - antibiotika, vakcíny, nesteroidní antirevmatika (Brufen a pod), potraviny: ořechy, ryby, velce, měkkýši, mléko, jed hmyzu.
Pokud jste nikdy reakci neměla, je těžké ji předvídat nebo jakýmkoli vyšetřením předurčit.

Zdravím van

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.