Dotaz 1092

Dotaz, 2. 5. 2009

Mám dotaz paní doktorko. Mám 5ti měsíční miminko a objevila se nám na obličeji vyrážka. začínala jako malé pupínky, které se později slily do červených fleků..hlavně na tvářích, bradičce, nosánku a čele, ale i také v záhlaví v vláskách. Na víčkách začala vyrážka také, později začala být více a více suchá..nyní se objevila i ve kštici a v hlavičce, hodně se Trezeka škrábe, hodně i očíčka si škrábe..ty má někdy čerevené a oteklé, nyní je má voce v klidu..hlavně v noci. Berem Fenistil 3kráte 5kapěk denně, ale myslím, že to moc nepomáhá. Dnes jsem objevila flíček i na ramínku..myslíte si, že může jít o potravinovou alergii? Vyrážka začínala postupně, pořádně se projevila tak za týden od prvních pupínků..ted je tedy vyschlá, ale hodně svědí. Miminko je plně kojené, je pravda, že jsem si dala oříšky a taky čokoládu.. je možné, že je to z toho?? pokud nepůjde vyrážka dál, zkusím dál kojit, ale je možné, že pokud bych v sobě měla více alergenů, než z těla vymizí, mohla by se vyrážka rozšířit? Nebo naopak..pokud tyto alergeny vyloučím u jídla, může se exém zcela vyléčit nebo již ne?? Vypište mi prosím všechny potraviny, které nemám raději vůbec jíst..kvůli tomuto problému a možným alergiím. Jako malá jsem měla atopický exěm, ale velmi jemně..na rukou a na hrudi. Můžu s malou na sluníčko?? Samozřejmě namazanou a ne na ostré slunce.. Mně na ewém sluncewvždy pomohlo. Moc děkuji za Váš čas

MUDr. Iva Pončáková, 2. 5. 2009

Milá Gabrielo, o potravinovou alergii se jednat může. Holčička má patrně ekzém jako reakci na oříšky nebo čokoládu. Kojte zatím dále, ale vyhněte se ořechům, čokoládě, vajíčkům, rybám, soje, kořenocé zelenině a mléku v neupravené podobě.. Pochopitelně, že nelze tyto potraviny z diety vyloučit zcela, ale konzumujte je v menších množstvích a tepelně upravené, pochutiny ale vynechat můžete.
Na nepřímé sluníčko s holčičkou můžete. Pokud se projevy nezlepší, měla byste použít na několik dní na ekzémi kortikoidní mast. Stále hodně kůži promašťovat, nemydlit.

Zdravím van

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.