Dotaz 117

Dotaz, 17. 7. 2007

Dobrý den.V době kojení se mi výrazně zhoršil ekzem na rukou,docházim ke kožní lékařce,ale tim že svého devítiměsíčního syna kojim moc užívat nemohu.Míchané mastičky,lipobasy,konopnou mast někdy sáhnu po elocomu.Celé ruce mam rozškrábané,strašně to svědí,na dlaních mám praskliny.Můj syn je též ekzematik.Chci se zeptat jestli mu v tomto případě kojenim neškodim,jestli ten ekzem nemůže přes mléko ze mne vytahnout.Mohu něco užívat,aby mě to tolik nesvědělo?Moc děkuji.Nashledanou

MUDr. Iva Pončáková, 17. 7. 2007

Milá Markéto, v těhotenství nebo po porodu často dochází ke změnám alergických nemocí i ekzému (k lepšímu i k horšímu). U žen na mateřské dovolené dochází ke zhoršení ekzému vlivem častého máchání rukou v desinfekčních, mycích, pracích chemikáliích,tak jak je běžné při péči o kojence.
Ohledně užívání léků - při kojení není žádné omezení antialergik a antihistaminik, při svědění může pomoci například Dithiaden. Elocom a podobné krémy můžete používat také bez omezení.
Kojit ve Vašem případě se doporučuje půl roku, potom již můžete přejít na hypoalergenní umélá kojenecká mléka a další příkrmy podle věku.
Mlékem se mohou sice některé alergeny dostat k dítěti, ale na druhou stranu mléko zase obsahuje i obranné látky, takže celkově je přínos kojení pro alergika kladný.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.