Dotaz 1199

Dotaz, 20. 7. 2009

Dobrý den, mám příšerný strach z anafylaktického šoku, který mi brání třeba ve výletech do přírody-mám obavu, že tam bych pomoc nedostala včas. Beru Xyzal na sennou rýmu- je pravděpodobné, že by případný šok (třeba po bodnutí hmyzem, na to trpí kolegyně a vyprávění o tom, jak pro ni jela sanitka a ona se pomalu dusila mě k tomuto strachu přivedlo) pak probíhal mírněji, když už v sobě budu mít antihistaminikum? Lze, třeba rozborem krve, předem vyloučit alergii na hmyzí bodnutí, nebo dokud se alergie neprojeví tak ani není zjistitelná? Jsou předem nějaké varovné příznaky-třeba po bodnutí hmyzem výrazné otoky a teprve při dalším bodnutí šok jako takový? Co mohu udělat, abych svou obavu zmírnila- nosit sebou i prednison? Vzít si po případném bodnutí ještě jeden Xyzal? Vím, že kdyby mě něco bodlo někde v lese, začnu příšerně panikařit... Moc prosím o radu. J.

MUDr. Iva Pončáková, 20. 7. 2009

Milá Jano,
ani jako alergik nemáte vyšší riziko anafylaktické reakce na hmyzí jed.
Váš strach není opodstatěný.
Pravidené užívání Xyzalu by eventuelní reakci mohlo zmírnit. Prednizon zabírá až za 60 minut, ovlivní spíše pozdní fázi reakce.
Příznaky anafylaxe jsou: svědění, otoky, kopřivka, třesavka, sípání, dušnost, zvracení, průjem, křeče v břiše, porucha vědomí, hypotenze, kardiopulmonální zástava.
Vzhledem k celé situaci doporučuji poradu psychologa, pokud Vás neuklidní ani výše uvedené informace (opakuji:Vaše riziko anafylaxe je stejné, jako u každé jiné osoby).

Zdravím van


Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.