Dotaz 120

Dotaz, 22. 7. 2007

Dobry den.
Mam podezreni, ze se u me objevila alergie na drozdi. Uz asi rok mivam nepravidelne ve vecernich hodinach kozni reakci- oteklou vyrazku, ktera vypada jako popaleni od kopriv. Strasne to svedi. Podezrivala jsem vsechny mozne potraviny od rajcat az po syry, nakonec jsem zjistila, ze mam problemy, kdyz jim obycejny chleba (pecivo), presneji neco, co je v nem.Nemuze to byt mouka, nebot testoviny a napr.tortily mi nevadi.Nevadi mi mleko ani vyrobky z nej. Soudim tedy, ze je to drozdi. Pripada mi velmi zvlastni, ze at snim pecivo v jakoukoli denni hodinu, alergicka reakce se dostavi az vecer a jeste zvlastnejsi, az mozna neuveritelna vec- pokud vypiji urcite mnozstvi napoje obsahujiciho alkohol (pivo,vino, vlastne jakekoli alko), vyrazka mizi. Nikdy jsem o nicem takovem neslysela, tak nevim, co delat. Mohlo by to byt tim, ze jsem jiz dva roky vegetarinka?Alergie se poprve objevila cca po 11 mesicich vegetarianstvi. Napadlo me, ze by v tom mohla byt souvislost. Dekuji mnohokrat za odpoved.

MUDr. Iva Pončáková, 22. 7. 2007

Milá Petro,
Vaše problémy jsou opravdu zvláštní a těžko se v nich hledá nějaká souvislost. Potravinová alergie se většinou pitím alkoholu zhoršuje, projevy po jeho pití nemizí. To, že u Vás zmizí, je celkem obtížně vysvětlitelné. Může se také jednat o kopřivku bez souvislosti s potravinovou alergií nebo o jiné kožní onemocnění.
S vegetariánskou stravou je takto těžko hledat souvislosti. Problém se mi jeví příliš složitý na jednoduchou odpověď . Bylo by vhodné podrobné vyšetření v alergologické ambulanci a možná také gastroenterologické, zda se nejedná o celiakii, která také může mít kožní projevy.

Zdravím van

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.