Dotaz 1235

Dotaz, 30. 8. 2009

Dobrý den, je mi 20 let (muž) a letos v květnu byla u mě diagnostikována alergie na pyl. Začalo to v polovině dubna vodnatou sekrecí z nosu, kýcháním, pálením očí. Pálení očí po týdnu přešlo a sekrece z nosu také postupně ustávala až přešla do chronicky ucpaného nosu. Občas ještě kýchnu ale né tolik jako na jaře. Podle toho co jsem četl na tomto webu www.bez-alerige.cz byl se s mojím neustále ucpaným nosem zcela 100% zařadil do skupiny "blockers". Splňuju všechny příznaky, všetně toho, že antihistaminika (Cezera), které mi předepsal muj alergolog a které jsem užíval víc než 2 měsíce neměli vůbec žádný efekt. Nyní už 1 měsíc užívám v maximální dávce kortikosteroidy do nosu ve spreji (Nasofan), bohužel také absolutně bez výsledku. Můj ORL lékař vidí další postup v septoplastice a turbinoplastice do čehož se mi zatím moc nechce. Neexistuje prosím jiné řešení?, abych neprotrpěl příší léto jako toto... (Předpokládám teda, že v zimě rýma ustane...:-)) Děkuji mnohokrát za odpověď.

MUDr. Iva Pončáková, 30. 8. 2009

Milý Marku,
jako nejsilnější kombinace by bylo například : Singulair, Xyzal nebo Aerius - prášky a Avamys nosní sprej.
Důležité je ale také odstranění alergenů z okolí. nejprve je ale musíte znát. Asi to začalo pylem břízy, nyní to může být ambrosie, pelyněk, kopřiva, v létě to mohly být trávy. Alergeny z domácího prostředí se mohou připojovat také.
Pokud to jsou pyly, není vhodné větrat přes den, po pobytu venku se převléci a umýt i s vlasy. V nich si na polštář přinesete mnoho pylových zrnek, pokud je neumyjete. další opatření najdete podrobněji rozepsaná na našem webu. S operací určitě nechvátejte. Svěřte se nejprve do rukou zkušeného alergologa a teprve když ani maximální úsilí nepřinese úspěch, lze zvažovat operaci.

Zdravím van


Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.