Dotaz 1288

Dotaz, 13. 10. 2009

Dobrý den paní doktorko, v mých 35 letech mi byla zjištěna alergie na celou řadu potravin. Po více jak 2 měsících po první velké reakci (průjem, kopřivka, otok horních cest dýchacích) jsem byla na krevních testech, našla jsem pár potravin, které mohu, ovšem včera jsem je vyzkoušela, konkrétně vejce a sýr s těstovinami a za 6 hodin reakce: úporné křeče v břiše, motání hlavy, černo před očima - vzala jsem Prednison a stav se zlepšil.
Je možné, že po dietě vyšly falešné negativní testy? Co je ještě v normě a co už opravdu nadmíru, pokud jde o refer. meze? Právě u zmíněného kravského mléka i vajec mám 0,35, což by mělo být fajn. Kam v hodnotách lze ještě jít, aby reakce byla minimální, případně žádná?
Takřka vždy je reakce spojená s křečemi v břiše, včera před danou velkou reakcí mě podbřišek už pobolíval, vystřelovalo mi to až do zad, ovšem nebylo to nic zásadního. Je možné, že mám třeba problémy se střevy? Na jejich krevní vyšetření se ještě chystám...
Děkuji mnohokrát za odpověď.

MUDr. Iva Pončáková, 13. 10. 2009

Milá Kateřino,
laboratorní hodnoty vyšetření alergie nejsou přímo úměrné závažnosti potíží. Někdo má velké problémy i při jen lehce zvýšených hodnotách a naopak.
Ve Vašem případě určitě doporučuji vyšetření gastroenterologem.

Zdravím van

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.