Dobrý den,
prosím, ráda bych se zeptala - mám 4 roční dcerku. Při každé viroze, rýmě apod. se jí (zhruba od 2 let) na těle začnou tvořit (pokaždé v různé intenzitě) červené pupeny (obličej, nohy, ruce...někdy se dokonce slévají a pokrývají celé tělo). Byli jsme na alergologii, kde paní doktorka po nejrůznějších testech konstatovala, že se patrně jedná o parainfekční exantém. (testy na různé jiné alergeny byly negativní).
V případě výsevu používáme kapky Fenistil. Poslední výsev však byl tak veliký (dcerka si navíc stěžovala na "bolest" dlaní a chodidel - myslím, že to bylo způsobeno otokem z pupenů), že bylo nutné podat čípek Rectodelt. Mám k tomuto někokolik dotazů:
1. Existuje nějaká prevence parainfekčních exantémů ? Jak s nimi co nejlépe bojovat ??
2. Neškodí dlouhodobější podávání Fenistilu ? (Kolik je možné ho podávat - a jak dlouho ?)
3. Jak moc je třeba se obávat podání (případně opakované) Rectodeltu ? Mám z korikoidů obecně strach...:-(
4. Přemýšlím o tom, co je tzv. "menší zlo" - podat kortikoidní Rectodelt (po kterém exantém rychle ustupuje) nebo se pokusit nepříjemný výsev "ponechat" bez zásahu (třeba by po čase sám ustoupil ?? Je to reálné ??)
Omlouvám se za množství dotazů, dělá mně to velkou starost - mnohokrát děkuji za Vaši ochotu, Michaela V.
Milá Michaelo, fenistil je velmi bezpečný a můžete ho podávat dlouhodobě. Rectodelt je 1-3x do roka také bez následků, pokud by ale byl podáván pravidelně déle, může již mít vedlejší účinky.
Zkuste například tekutý pudr, nebo jen chladné obklady.
Není vyrážka například spíše po léku na snížení teploty? Jako parainfekční exanthem se mi to příliš nezdá, pokud se to objevuje při každé virose. Viry jsou různé a že by to bylo při všech?
Zdravím van