Dotaz 13

Dotaz, 11. 6. 2007

Dobrý den.Trpěla jsem na atopický ekzém na prstech rukou, který téměř nebyl poznat. Nyní jsem v 5.měsíci těhotenství a ekzém se výrazně zhoršil a objevil i na jiných částech těla. Lékařka mi předepsala Tanno-Hermal lotio,(který si myslím, že dost vysušuje) a Diprobase krém na promaštění. Po dvou měsících se stav vůbec nezlepšil.V lékárně mi doporučili přípravky značky A-DERMY.Po nich se stav trochu zlepšil,ale velké svědění nepřestává. Nemohl byste mi ještě něco doporučit, nebo budu muset těhotenství a poté i kojení přečkat a počkat si na kortikoidní mast? Jaký vliv by měly na plod kortikoidy,kdybych je používala během těhotenství? Mohla bych vyzkoušet pobyt v solné jeskyni? Předem děkuji za odpověď. Magda

MUDr. Iva Pončáková, 11. 6. 2007

V těhotenství je potřeba se kortikoidům vyhnout, zejména v prvních 6ti měsících, ale i nadále. Podávají se jen v nejnutnějších případech, které je nutno pečlivě zvážit. Na ruce zkuste např. Excipial mast s mandlovým olejem, nebo bez něj. Dobrá je také Lipobase repair. Co nejméně mydlit! Opakovaně promašťovat, na noc namazat a vzít si bavlněné rukavice. Dobrá je také vitaminová mast - musí ji ale napsat lékař na recept.
Pobyt v solné jeskyni můžete zkusit, úspěch je ale nejistý, někdy může dojít i ke zhoršení. Pro ekzematiky má většinou dobrý efekt pobyt u moře.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.