Dotaz 1302

Dotaz, 21. 10. 2009

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak zabránit dědění alergií. Jsem dítě alergiků a sama alergiemi trpím v relativně pestrém spektru ale se slabými reakcemi (mimochodem, zbožňuji mléko a vypiju v průměru 2l denně. Mohu si na něj takto vypěstovat alergii? Matka má alergie pylové a na ovoce, otec na bodnutí hmyzem a sklony k ekzémům) Ale na co jsem se chtěla zeptat především - pokud budu mít dítě, co mohu dělat aby se u něj nevyvinula alergie a vytvořit základ, aby se neprojevila v pozdějším životě - já většinu získala v pubertě. Někdo tvrdí vyhýbat se kde čemu, ale je toho tolik, že by člověk nejspíš vyhladověl a musel by být zavřený ve sterilní místnosti. Prý na druhou stranu jsou prý alergie kvůli neseznámeností těla s tou kterou látkou takže na ni tělo reakuje překotně... Děkuji moc za rady.

MUDr. Iva Pončáková, 21. 10. 2009

Milá Martino,
nejlepší prevencí alergie je zdravý životní styl. Kojit do 6 měsíců, dále pestrá zdravá strava bohatá na přirozené vitaminy, dostatek pohybu, málo stresu, nekouřit.
Máte pravdu, že je dnes odklon od preventivního přísného vyhýbání se alergenům. Spíše než vyhýbat se alergenům se doporučuje posilovat ochranné vlivy, jako je kojení, ne přehnaná sterilita okolního prostředí, správná strava a zdravý životní styl.

Zdravím van

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.