Dotaz 134

Dotaz, 31. 7. 2007

Dobrý den, mám 63 let a od r.1968 se trápím s kožními potížemi ( nejprve dg. atopický ekzém, různé kožní alergie, posledních asi 8 let lupénka na rukou, ve vlasech). Olupování kůže nastalo podle mne po aplikaci léčby na alergologii, ke zlepšení markerů imunitního systému, a také po antibioticích/ v souvislosti s léčením boreliozy/. V mládí byly projevy spíše po těle, někdy reakce na slunce / snáším ale dobře a lehce se opaluji/, vadí hlavně saponáty na praní a jakékoliv čištění, teď nesnáším ani gumové rukavice, které jsem celý život používala jako ochranu. Mám zjištěnou alergii na kovy, prach, roztoče apod. pyly snad ne. Už jsem v životě vyzkoušela kdeco, všechny možné kategorie kortikoidů a promazávadel, ale nyní mi neustupuje vůbec problém na rukou, kde se kůže věčně rozpraskává, trhá, bolí a ani když prakticky nic nedělám, nejsem schopná uvést aspoň přechodně do klidu. Už mi vadí i mořská voda, koupání v bazénech i v přírodě, ačkoliv bych toto moc potřebovala na pohybový aparát. Nepomohla by mi nějaká lázeňská komplexní léčba, když masti s kortikoidy i promazávací, podpůrná léčba B vitaminy, antihistaminika, nejsou schopna stav aspoň přechodně zlepšit?
Jsem již naprosto depresivní z toho, že prostě nic ze všech zájmů, které jsem měla, nemohu ani občas provozovat.Děkuji Jarmila

MUDr. Iva Pončáková, 31. 7. 2007

Milá Jarmilo,
Váš problém je opravdu obtížně řešitelný a rada není jednoduchá. Z léků jste asi vyzkoušela opravdu téměř vše. S lázněmi je to tak, že na diagnozu pouze kožního onemocnění je nedostanete. Musíte mít i jiné diagnozy, jako například onemocnění kloubů.(což Vy asi máte, jak píšete) Potom Vám praktický lékař může napsat lázně, s odborným doporučením kožního lékaře, kterým jste sledována. Vhodné jsou například lázně Lipová.

Zdravím van

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.