Dotaz 1346

Dotaz, 17. 11. 2009

Dobrý den paní doktorko, mám 14 měsíčního syna u kterého se cca před 4 měsíci poprvé objevila bronchitida. Začíná vždy spuštěním rýmy, kýcháním a následně tedy špatným dýcháním a zánětem průdušek. Vždy dostaneme k léčení prednison, ventolin a spiropen. Malý nemá zvýšenou teplotu a proto nám bylo řečeno, že se nejspíš jedná o alergii - astma. Byli jsme posláni k alergologovi, který nám předepsal zyrtec a flixotide, které již dva měsíce denně užívá. Tento týden náš syn opět dostal rýmu a následovalo vše jako vždy předtím. Přesto, že je tedy krytý protialergickými léky? Jedná se tedy o alergii? Žijeme v Praze a zatím vždy se u něho rýma objevila při pobytu u rodičů na venkově na horách (Trutnov) může i to mít nějaký vliv? Jak můžeme zjistit zda se jedná o alergii, astma či jde možná o obyčejnou rýmu, která tedy bohužel vždy přejde v bronchitidu. Je nutné aby bral léky? děkuji Helena

MUDr. Iva Pončáková, 17. 11. 2009

Milá Heleno,
alergologické vyšetření by mohlo objasnit, na co je chlapec alergický. Pokud ale bude negativní, ještě to neznamená, že alergii nemá. Pouze zatím u něj není běžnými vyšetřeními prokazatená.
Diagnoza asthmatu je v této chvíli pravděpodobná, ale definitivně se potvrdí až podle dalšího vývoje.
V léčbě pokračujte, pokud nepomáhá, bylo by vhodné ji zvýšit nebo pozměnit. pokud ani to nepomůže, je nutné další podrobnější vyšetření.

Zdravím van

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.