Dotaz 1351

Dotaz, 7. 12. 2009

Dobrý den,měla bych dotaz ohledně alergie na mléko a mléčné výrobky.
Mám rok a půl starou holčičku.Od dvou měsíců má ATOPICKÝ EKZÉM a POZDĚJC alergii na mléčné výrobky,která se jí projevovala kontaktní alergickou reakcí,po podání jogurtu.Okolo pusinky se jí objevili červené pupínky a začervenání.Z odběrů my paní doktorka sdělila,že vyšla alergie na hraně,ale že mléčné výrobky nemám dávat.Naštěstí jěště pořád kojím.
Na poslední prohlídce mi paní doktor řekla,že bych mohla vyzkoušet tvrdý sýr,koupila jsem bio a nic jsem nepozorovala,žádnou alergickou reakci.Zkusila jsem podat jogurt a to už malá měla kolem pusinky opět rudé pupínky.Co mě ale zarazilo,že po podání smetanového jogurtu žádnou reakci neměla a po podání aktivní holandie,nebo bio jogurtu,byla viditelná reakce kolem pusinky.Další odbery plánuje doktorka provést až v únoru.
Ptám se teda,myslíte že můžu smetanový jogurt dále podávat i se sýrem,když jsou bez reakce,nebo mám aspon do dvou let mléčné výrobky vysadit úplně?Můžete my napsat prosím co by se stalo kdybych malou po kouskách na mléko přivykala,neudělalo by jí to něco se střevama?_Každý má na to jiný názor,už nevim co bych měla a neměla,abych jí neublížila.Děkuji za odpověd.
Spozdravem Iva D.

MUDr. Iva Pončáková, 7. 12. 2009

Milá Ivano,
pokud holčička snáší některý typ jogurtu dobře a jiný ne, není problém v alergii na mléko, ale patrně v nějaké přísadě.
Potraviny, které jí nevadí, jí můžete dávat a neuškodíte jí.
Projevem nemoci-alergie by bylo neprospívání, zvracení, průjmy, vyrážky. Potom by bylo nutné podezřelé potraviny vysadit.

Zdravím van

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.