Dobrý den,
mám na Vás obsáhlý dotaz ohledně potravinové alergie a IgE protilátek.Syn trpí atopickým ekzémem od cca 6. týdne života. Zpočátku se jednalo o malé ložisko na jedné tváři, které občas spontánně zmizelo a po nějaké době se opět objevilo.Syn byl 6 měsíců plně kojen, přičemž já jsem ze stravy vyloučila ořechy, kakao, ryby, soju, med, citrusy a další silně alergenní druhy ovoce. Mléko, mléčné výrobky a potraviny s obsahem vajec jsem ovšem v té době ještě ze stravy nevyloučila. Během prvního půlroku syn dostal vakcínu Colinfant Newborn (jako prevenci vzhledem k faktu, že i já jsem trpěla atopickým ekzémem a druhý syn je slabý alergik - kočka, roztoči, t.č. bez léčby a bez projevů).Když bylo synovi 6 měsíců a pak v 8 měsících jsem byla nucena brát ATB (Zinnat, Ospamox), kojila jsem dál, po mé léčbě syn dostal probiotika, ale v tomto období, kdy jsme navíc také začali zavádět příkrmy, se kožní projevy podstatně zhoršily (celá hlava, DK, HK, hrudník). Nyní je synovi 10 měsíců, je dál částečně kojen.Navštívili jsme alergologa, který provedl základní vyšetření s následujícími výsledky (uvádím jen výsledky mimo normu): IgA 0,215 g/l, IgE 129 IU/ml, specif. IgE na kravské mléko 1,49 VU/ml, IgE na alfa laktalbumin 1,28 VU/ml, IgE na ovalbumin 1,29 VU/ml a pak IgG na alfa laktalbumin 2,36. Z dalších výsledků pak eozinofily 14,3% a 1,7x10 na 9/l. Ostatní testované potraviny - brambor, mrkev, rýže, kuřecí maso, hovězí maso, hrášek, jablka, banány vyšly negativní, banány velmi nízká hodnota v normě. Dokonce i IgG proti betalaktoglobulinu byly negativní. Jiné alergeny se netestovaly, ani roztoči (ke zhoršení stavu došlo během začátku topné sezóny). Alergolog synovi navrhl tuto dietu: okamžitě odstavit mateřské mléko s odůvodněním, že syn je evidentně alergický na bílkovinu MM a já mu tím škodím, zcela bezmléčná strava bez substituce vápníku s odůvodněním, že již v 10 měsících žádné mléko nepotřebuje (ani s extenzivně štěpenými bílkovinami) a vápníku má prý dost v mase. Strava se má skládat z ovoce - hruška, švestka, pečiva - rohlík a pšeničné piškoty (na mé upozornění, že je zde celé vejce mi bylo řečeno, že je zde vaječná bílkovina 100% denaturovaná), oběd a večeře stejné - brambor, mrkev, hovězí maso, eventuelně náhražka Sinlac kaše s vodou.
Jsem VŠ zdravotník (5 let studium na LF) a musím říct, že mě mnohá tato tvrzení velmi překvapila až vyvedla z míry. Navrhla jsem lékaři, že bych zkusila nadále kojit s tím, že budu držet přísnou dietu s absolutním vyloučením mléka a vajec (tu už ostatně držím, vejce mám vyloučena krátce, asi 14 dní, mléko cca 2 měsíce), ale mělo to za následek, že nás doktor okamžitě odmítl dále léčit a vyřadil syna z dispenzarizace, protože mi přece jasně řekl, že je na mé mateřské mléko syn alergický. Nechci nikomu dělat zle, výhledově se samozřejmě musím podívat po jiném lékaři, ale než tak učiním, opravdu mě z čistě osobního i profesního hlediska zajímá Váš názor na věc. Během zavedení mé bezmléčné a bezvaječné diety jsem u syna zaznamenala zlepšení stavu, přičemž mu ovšem nedávám ani piškoty ani rohlíky (subjektivně se mi po požití zdál stav ekzému horší). Syn nyní ještě užívá probiotika (Probio Fix Immun, 1 kapsli denně), jinak nic, pouze při svědivé reakci 5 kapek Zodacu. Ekzém občas trochu ustoupí, pak opět dojde k mírnému zhoršení, první se vždy zhorší DK a hlava. Zdá se mi předčasné spokojit se pouze s potvrzením alergie na mléčné a vaječné bílkoviny.
Hodnotila byste zjištěné parametry jako závažné? Lze na základě těchto výsledků tvrdit, že dítě je alergické na bílkoviny mateřského mléka a jediným řešením je odstavení? Zdá se mi to jako -nezlobte se - hloupost, ale nejsem lékař, ikdyž mám k této oblasti blízko a opravdu se snažím dělat pro své dítě jen to, co považuji za nejlepší.
Moc děkuji za odpověď, s pozdravem A.B.
Milá Aleno,
laboratorní výsledky prokazují u Vašeho syna senzibilizaci na uvedené alergeny. O tom, zda je na ně alergický, může rozhodnout definitivně jedině expoziční nebo eliminační test. Pokud vidíte, že se po vysazení uvedených potravin z Vaší stravy syn zlepší, je to potvrzením, že je na uvedené potraviny alergický.
Alergie na bílkovinu mateřského mléka byla dosud popsána pouze jednou a to u dospělého muže, který měl kopřivku po kontaktu s mlékem své manželky, když jí objímal. U kojence zatím alergie na bílkovinu mateřského mléka popsána nebyla a rozhodně by pro ni nesvědčila pozitivita IgE protilátek proti mléku kravskému. Pokud je syn alergický na kravské mléko a vejce, můžete kojit dál, pokud je ze své stravy vysadíte. V piškotech jsou vejce degradována jen částečně a proto piškoty nejsou při alergii na vejce vhodné.
Závěr: vylučtee ze své stravy mléko a vejce a dráždivé potraviny a kojte dál. Pečujte o ekzém podle rad kožního lékaře. Omezte doma prašnost a pečujte dobře o synovo prádlo (časté praní nad 60 C v šetrném prášku s hodně mácháním, nejlépe oprané bavlněné prádlo, ne nové).
optimistická vyhlídka je, že většina kojenců z potravinové alergie na mléko a vejce okolo 3 let vyroste.
Zdravím van